sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, o Pacos(te) !

Pandurii, o Pacos(te) !

Gorjenii şi-au bătut joc de ocazii şi în loc să câştige primul meci în Europa

Pacos este cea mai slabă echipă pe care a întâlnit-o Pandurii în Europa League. Nici Levadia Tallin nu s-a comportat aşa de modest în faţa pandurilor. Diferenţa a fost făcută doar de imprecizia celor care sunt plătiţi de Pandurii să marcheze. Cu un ratangiu ca şi Nicoară în teren, autor a patru mari ocazii de gol irosite, Pandurii a ratat şansa de a face prima victorie în grupe. Pandurii a încheiat sezonul pe ultimul loc în grupa de Europa League.

S-au întrecut în ratări

Joi seara, la Cluj, Pandurii nu a făcut rabat de la ratări. Cel puţin în primele 45 de minute elevii lui Cristi Pustai au făcut concurs de ratări la poarta portughezilor. Doar cine nu a vrut nu a ratat, în rest ocazii cu duiumul şi mari cât roata carului. Nicoară a fost campion al ocaziilor irosite, jucătorul venit de la CFR irosind patru situaţii bune de gol. Din păcate, nu doar Nicoară a ratat, ci şi alţi jucători de-ai lui Pustai. Startul l-a dat Nicoară, acesta şutând de trei ori în primele zece minute spre poarta portughezilor, însă nu a fost nimerită şi ţinta. Gorjenii presau, Nicoară a tras la poartă, dar mingea s-a dus la o palmă de poarta oaspeţilor. Şi Erico avansat în linia de mijloc a avut o mare ocazie, şut din unghi direct în capul portarului portughez. Seria de ocazii a continuat cu Breeveld la pupitru. Ciucur a centrat de pe dreapta, mingea a ajuns la Breeveld care din 11 metri a trimis la o palmă de vinclul porţii portugheze. Golul plutea în aer dar nu pica. Dos Santos a reluat şi el cu capul din careul mic, dar acelaşi portar de la Pacos a evitat golul. Ocazii mari irosite de gorjeni, situaţii de gol care au cântărit mult în economia partidei. În loc de avantaj a pauză pentru olteni, tabela era imaculată. În loc de 3-0 la pauză, scorul era alb, 0-0. Jocul din prima parte nu s-a mai repetat şi în actul secund. Pandurii nu a mai avut suflu, dar nici idei pentru a trece de o apărare fragilă a unei echipe modeste din Portugalia. Presiunea din prima parte a dispărut, Pandurii s-a dovedit a fi echipă doar de câteva minute. Şi în loc să fi tranşat meciul în timp, oltenii s-au chinuit şi în partea a doua. Pacos a prins curaj, a avut două ocazii în interval de 5 minute, cea mai mare evidenţiindu-l pe Stanca, portar care a avut un reflex senzaţional şi a scos mingea lui Carlao din 6 metri. În minutul 79, Nicoară a exasperat toată România, Eric i-a pasat ratangiului de serviciu Nicoară, dar acesta singur cu portarul a tras în portughez. Incredibilă ocazie, o bătaie de joc adusă fotbalului.

Patinoar în loc de iarbă

Deşi Cluj Arena este un stadion de trei stele calificativ UEFA, terenul de la Cluj a fost unul execrabil la meciul de joi seara. Timpul foarte rece a afectat serios suprafaţa de joc care s-a transformat în patinoar. Acest lucru s-a văzut din primele minute ale partidei, jucătorii având probleme cu echilibrul pe terenul îngheţat bocnă. Inexplicabil cum un teren de trei stele nu are încălzire pentru ca suprafaţa de joc să fie acceptabilă.