Dinamo a eliminat Pandurii, aşa că gorjenii au ratat deja primul obiectiv al sezonului

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Durimel (25 Luchin), Dr. Grigore, Grecu – Boubacar, Thicot – C. Matei (70 Lazăr), Elton Figueiredo, Curtean – Ţucudean. Antrenor: Flavius Stoican

Pandurii: Stanca – Unguruşan (46 Pleaşcă), Mamele, Paraskevas (80 Adrovic), Momcilovic – Breeveld, Elton – Buleică (66 Shamsin), Eric, Nicoară – Alex. Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: Alexandru Tudor, Cristi Nica, Octavian Şovre

Cartonaşe galbene: Curtean (76), Grigore (84), Elton (92), Luchin (94), Bălgrădean (95) / Mamele (60), Alex (77), Breeveld (88)

Stadion: Ştefan cel Mare, spectatori 4000

Pandurii a ratat calificarea în semifinalele Cupei României. Pentrru gorjeni, Dinamo începe să devină un coşmar, pentru că este al doilea an la rând în care gorjenii au fost eliminaţi din Cupă de „câinii roşii”. Ca un făcut, şi anul trecut, dar şi acum, Mamele a fost omul cheie care a decis în mare măsură echipa câştigătoare. Per total, Dinamo a fost mai bună în meciul de aseară, a fost echipa care a avut cele mai mari ocazii, aşa că şi accederea în semifinale este meritată. Echipa lui Cristi Pustai continuă să joace slab, oboseala acumulată până acum de trupa olteană dar şi problemele medicale din lot au cântărit decisiv în balanţa calificării.

S-au jucat cu ocaziile

Pandurii a început destul de prudent meciul din Ştefan cel Mare. Gorjenii nu au contat deloc în joc în primele minute, aşa că dinamoviştii s-au instalat în jumătatea pandurilor. După ce Boubacar a reluat din careu în chiar minutul 1 peste poartă, gazdele au rămas în ofensivă. în minutul 9, Elton a tras de la 18 metri, dar Stanca a scos un gol ca şi făcut. Gorjenii nu se regăseau, comiteau erori în zone de teren unde nu trebuiau să facă asta, aşa că dinamoviştii erau invitaţi să joace pe atac. În minutul 13, Mamele a greşit o pasă în propria jumătate de teren, dinamoviştii au scăpat spre poarta lui Stanca, Ţucudean trimiţând din careu puţin pe lângă poarta pandurilor. Apoi, presiunea gazdelor a mai scăzut, însă tot dinamoviştii au fost mai buni. În minutul 22 Boubacar a reluat cu capul din careu, dar imprecis. Apărarea pandurilor a dat dovadă de naivitate în minutul 25 când linia defensivă a gorjenilor a fost depăşită, iar Ţucudean a scăpat singur cu Stanca, a încercat să-l lobeze, dar Stanca a scos miraculos lobul. Prima intrare în careul dinamovist a adus o mare ocazie în minutul 30. Momcilovic a centrat iar Dos Santos a reluat cu capul din 6 metri, însă Bălgrădean a scos de sub bară. Apoi, gazdele au mai atacat, dar fără a pune serios probleme la buturile lui Stanca.

Bătuţi din 11 metri

La pauză, Pustai a fost nevoit să facă o schimbare, Unguruşan, nerefăcut nu a mai putut continua aşa că pe teren a intrat Pleaşcă. Teoretic, gorjenii s-au slăbit în apărare, dar dinamoviştii nu au mai fost la fel de tranşanţi ca în prima parte. Prima situaţie de gol, dacă o putem numi aşa a fost un şut din alergare a lui Alex prins la colţul scurt de Bălgrădean. Era minutul 58. Dinamo nu juca nimic, însă Mamele a comis-o din nou. Dacă anul trecut fundaşul şi-a dat autogol calificând Dinamo mai departe, acum acelaşi jucător a comis henţ în careu. Rus a pătruns, a şutat din careu iar balonul l-a lovit în mână pe Mamele, iar centralul Tudor aflat aproape de fază a dictat penalti. Dragoş Grigore a marcat şi a deschis scorul. Gorjenii nu păreau să aibă forţa să atace, în timp ce Dinamo încerca să conserve rezultatul prin orice mijloace, chiar şi prin trageri de timp. Prin trecerea minutelor, Pustai s-a decis să rişte. Aşa că tehnicianul şi-a aruncat în teren aşa zisa artilerie de atac. Shamsin şi Adrovic au intrat pe teren, iar la un moment dat gorjenii aveau trei atacanţi în acelaşi timp în teren. Oltenii riscau, nu mai aveau ce pierde. Adrovic a şutat din careu, dar Bălgrădean a scos şutul pandurului. Gazdele mizau pe contre, au ratat vreo două ocazii, dar în minutul 93 Adrovic a şutat de la 16 metri, mingea a fost deviată şi a ocolit poarta dinamovistă. S-a terminat 1-0 pentru Dinamo, rezultat care duce la primul obiectiv ratat de olteni în acest sezon.