AcasăNews AlertPandurii-s fruncea Ligii 1! Gorjenii au fost măcar pentru o zi...

Pandurii-s fruncea Ligii 1! Gorjenii au fost măcar pentru o zi lideri în Liga 1

sport 02Anul trecut, Pandurii a câştigat în prima etapă la Timişoara cu 1-0. Anul acesta, gorjenii au repetat figura şi în prima deplasare a sezonului au câştigat cu 3-1 tot contra lui ACS Poli Timişoara. Coincidenţă sau nu greu de spus, însă gorjenii şi-au pescuit punctele e pe Bega de fiecare dată. Şi chiar dacă ne aflăm la debut de sezon, aceste puncte contează mult în economia finală a clasamentului.

Gafe multe…

Poli nu este o echipă de speriat, dar nici una pe care să nu o bagi în seamă. Cei de la Pandurii şi-au făcut bine treaba în primele 45 de minute, atunci când au marcat o dată prin George Ţucudean, şi o mai puteau face de cel puţin două ori, însă precipitarea de la finalizare a tras înapoi trupa gorjeană. Se spune că o echipă mare încheie meciul atunci când are ocazia, însă gorjenii nu au făcut-o deşi au avut ocazia să o facă prin Mrzljak sau Ţucudean. Dar, ambii au ratat, aşa că la pauză a fost 1-0 pentru gorjeni.

Urma o parte a doua care se anunţa a fi tot la discreţia pandurilor. Însă, primul sfert de oră nu a fost chiar bun, gazdele au prins curaj, au avut o ocazie pe care Lazar a rezolvat-o favorabil echipei sale, după care a picat golul. Culmea, dintr-o fază fixă, de acolo de unde nu prea ai voie să greşeşti. Însă, apărarea pandurilor a fost anesteziată, paralizată, aşa că Poli a intrat în meci la 1-1 după golul lui Elek.

Părea că meciul curge spre un 1-1, însă gorjenii au început treptat să pună mai mult presiune. Zis şi făcut, în minutul 75 a picat golul. O fază fixă, Buijs ajuns în careul advers a fost faultat şi s-a dictat penalti. A executat Obodo, jucător care la fel ca şi Ţucudean au spart gheaţa în tricoul pandurilor şi s-a făcut 1-2. Era clar că Poli, o echipă încropită peste noapte nu poate avea forţa să spargă barajul pandurilor, iar în minutul 92 Vali Munteanu a marcat pentru 3-1. O victorie meritată după raportul ocaziilor dar şi după ceea ce s-a jucat pe teren.

Dacă Pandurii a arătat în multe momente bine, cei de la Poli şi-au arătat limitele, au arătat că sunt departe de nivelul Ligii 1, dar asta este doar problema bănăţenilor…

Ţucudean şi Obodo, performeri

Pentru cei trei panduri care şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, reuşitele au fost extrem de importante. Astfel, Ţucudean a marcat chiar la debutul în tricoul pandurilor, Obodo este şi el la primul gol pentru Pandurii, în timp ce pentru Vali Munteanu această reuşită poate însemna relansarea.

ACS Poli Timișoara: Straton – Scutaru, Cânu, Șeroni, Neagu – Artean – Bărbuț, Croitoru (cpt.), A. Cârstocea (65 I. Roșu), Popovici (61 Doman) – Elek. Antrenor: Ionuț Popa.

Pandurii Târgu-Jiu: Lazar – Ungurușan (cpt.), Buijs, Bunoza, Grecu – Obodo, Mrzljak (88 Răuță) – Trifu, Voiculeț, Herea (66 V. Munteanu) – Țucudean (74 V. Alexandru). Antrenor: Petre Grigoraș.