AcasăNews AlertPandurii, încă un pas spre play-off!

Pandurii, încă un pas spre play-off!

Gorjenii au ratat pe final o victorie mare contra liderului Astra

Cei de la Pandurii şi-au impus un target pentru a obţine calificarea în play-off, minim 40 de puncte. Ei bine, după 23 de etape, gorjenii au ajuns la această cotă, însă nu sunt şi matematic în play-off. „40 de puncte ne asigură play-off-ul în proporţie de 99%”, spune Cristi Săpunaru. Cu puţină şansă, acum gorjenii ar fi avut 42 de puncte şi erau 100% în play-off dacă cei de la Astra nu ar fi marcat un gol pe final.

sport-01-21

Doar egal…

Edi Iordănescu a pregătit meciul cu Astra la victorie. Tehnicianul a fost atent la aproape detaliile ce ţin de el, însă când se bagă şi factorii externi totul este relativ. Gorjenii au avut 1-0 după golul marcat de Cristi Săpunaru, o super execuţie, şut din prima de la 14 metri exact în vinclul porţii giurgiuvene. Şi putea fi chiar şi 2-0, însă Silviu Lung a parat lovitura cu capul a lui Andrei Piţian. Titularizat din cauza absenţelor lui Mrzljak şi Droppa, tânărul mijlocaş putea fi erou, dar nu a avut şansă şi s-a transformat în deziluzie cu ajutorul centralului Istvan Kovacs. Acesta i-a dat un prim cartonaş galben aproape gratuit, după care Piţian a mai luat un galben din cauza naivităţii şi lipsei de experienţă. În minutul 41, Budescu a vrut să execute rapid un fault, Piţian s-a opus şi neavând distanţa regulamentară faţă de minge a văzut repede şi al doilea galben, implicit pe cel roşu.

Aşa că timp de o repriză şi câteva minute bune, gorjenii au jucat în inferioritate numerică. Tot registrul tactic s-a schimbat substanţial, gorjenii au trecut la o apărare aglomerată iar în plan ofensiv la contraatac. Un joc ce putea aduce în câteva rânduri chiar şi golul, însă precipitarea dar şi lipsa şansei a făcut ca scorul să rămână minute bune neschimbat. Hora, Nistor dar şi Vali Munteanu au avut ocazia de a marca, dar nu au reuşit să o facă. De parte opusă, Astra a atacat, şi-a creat câteva situaţii de poartă, dar fără a reuşi ceva. În plus, apărarea pandurilor se descurca bine, dublajul funcţiona bine, însă mingea era tot timpul la adversari.
    Până prin minutul 83 tabela a rămas neschimbată, însă Boldrin a şutat de la 25 de metri şi a marcat şi el un gol frumos pentru 1-1.

Finalul a fost încins, cei de la Astra şi-au pierdut cumpătul, iar Geraldo Alves a avut o intrare criminală la Nicoară, aşa că în minutul 92 s-a restabilit şi egalitate numerică. Era prea târziu pentru că imediat s-a şi încheiat meciul…

Fără antrenori pe margine

Meciul de la Severin a fost unul atipic. Ambii antrenori principali nu au luat loc pe banca tehnică, unul luând loc în tribună fiind suspendat iar altul a văzut meciul la televizor fiindu-i interzis de medici să vină la meci. „Am văzut meciul ba de pe canapea, ba din fotoliu, halal meserie mi-am ales”, a declarat Marius Şumudică la final. În schimb, Edi Iordănescu a fost ca un leu în cuşcă în acea lojă din tribună, acolo de unde a ţinut legătură cu banca prin intermediul telefonului. „E greu să conduci echipa din tribună”, a mai spus şi Edi Iordănescu.

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Erico, Filipetto, Momcilovic – Piţian, Săpunaru – Ciucur (59 V. Munteanu), Nistor, Răduţ (77 Nicoară) – Hora (80 Vasiljevic). Antrenor: Edi Iordănescu.

Astra: Lung jr. – Queiros (46 D. Niculae), Geraldo, Oros, Junior Morais – Lovin (46 Boldrin), Dandea – Enache (75 Stan), Budescu, Texeira – Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.

Arbitri: Istvan Kovacs – Adrian Ghinguleac, Bogdan Gheorghe.

Cartonaşe galbene: Piţian (27 şi 42), Hora (73) / Alibec (20), Boldrin (59), Enache (66).

Cartonaşe roşii: Piţian (42) / Geraldo (92).