AcasăNews AlertPandurii, zmei în Liga 1 !

Pandurii, zmei în Liga 1 !

Gorjenii rămân în plutonul fruntaş după victoria spectaculoasă din deplasarea la Braşov

FC Braşov: Bordea – Străuţ, Machado, Santos, Serginho – Vagner (26 Tătar), Mateiu, Aganovic (64 Moraru), Surdu – Buga, Cristea (57 Fonseca). Antrenor: Ilie Stan

Pandurii: Stanca – Pleaşcă, Paraskevas, Mamele, Momcilovic – Elton, Anton – Ciucur, Eric (62 Paulinho), Nicoară (69 Alex Dos Santos) – Shamsin (46 Erico). Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: George Rădulescu, Aurel Oniţa, Sebastian Stoianof.

Cartonaşe galbene: Machado (81), Străuţ (84)

Stadion Tineretului, spectatori 1.000

Vicecampioana României, Pandurii continuă să spere la un loc de cupe europene şi la anul. Oltenii s-au impus într-un mod spectaculos la Braşov, scor 5-3 şi rămân pe locul 4 în Liga 1. Jocul a fost unul controlat de elevii lui Pustai, aceştia deşi s-au desprins de două ori pe tabelă au avut emoţii până la final în a lua punctele. Pentru târgujieni urmează acum ultimul meci din 2013, cel de joi cu Petrolul Ploieşti.

S-a plecat de la 0-2

Pandurii a avut un start perfect, lansat şi de efect pe tabelă. După ce au înscris repede două goluri, oltenii nu au mai păstrat ritmul uitând efectiv să atace minute bune. Târgujienii au început partida de la Braşov aşa cum au făcut-o şi în Europa League, în atac. Dacă în acea partidă cu portughezii oltenii au ratat, aseară la Braşov elevii lui Pustai au fructificat la maxim oportunităţile avute. Mai întâi, Elton a „furat” o minge la mijlocul terenului, i-a pasat lui Eric, brazilianul a prelungit înainte pentru Nicoară iar acesta scăpat singur cu Bordea a şutat la colţul scurt şi a marcat. Acest gol a turnat plumb în ghetele braşovenilor, aceştia nu au avut timp să reacţioneze, iar oltenii au mai punctat o dată. Pleaşcă a centrat iar Shamsin cu o preluare bună în careu cu fundaş în spate a reuşit să şuteze la colţul lung pentru 2-0. Surprinzător, la acest scor, oltenii nu au mai forţat, le-a oferit şansa gazdelor să atace şi să pună în pericol poarta lui Stanca. Dar, cei de la FC Braşov nu sunt chiar de speriat, nu sunt o echipă care să pună presiune şi să întoarcă un meci de la 0-2. Gazdele au marcat prin Machado în minutul 31, apoi au mai avut vreo două situaţii bune de gol, însă la pauză s-a intrat cu avantaj pentru Pandurii.

Cinci goluri după pauză

Probabil la pauză, Pustai a realizat că dacă nu schimbă ceva va avea probleme, aşa că a decis să-l scoată pe singurul atacant, Shamsin, autor al unui gol şi să introducă un fundaş. Erico a trecut fundaş dreapta, Pleaşcă a urcat la mijloc, iar Eric a avansat şi el în atac sub forma acelui 9 fals. Aceste schimbări au avut efect pe tabelă. Mai întâi, Nicoară a scăpat singur cu portarul Bordea, însă a tras în goalkeeper, iar apoi în minutul 49 Eric a marcat pentru 3-1. Faza a fost una lucrată între Anton şi Eric, un-doi-ul celor doi panduri a pus pe picior greşit apărarea braşoveană şi după un şut de la 18 metri brazilianul a făcut 3-1. După patru minute a mai picat un gol. Eric a scăpat singur cu Bordea iar din careu a trimis cu dreptul pe lângă braşovean pentru un scor greu de imaginat.

Mai era jumătate de oră de joc, Pandurii avea trei goluri avans, aşa Pustai a făcut greşeală să-l scoată din teren pe Eric. Această schimbare părea logică atâta timp cât peste trei zile au un nou meci greu în campionat cu Petrolul Ploieşti. Schimbarea lui Eric a fost ca un semnal pentru cei din teren că totul s-a încheiat, însă nu a fost deloc aşa. Gazdele nu s-au lăsat, au continuat să atace haotic, iar pe fondul relaxării oltene gazdele au marcat de două ori şi au revenit în meci. Mai întâi Surdu a marcat în minutul 71, iar după trei minute Buga a înscris şi el din penalti după un presupus fault în careu al lui Anton la Surdu. Mai erau 15 minute iar scorul era 3-4, aşa că orice se putea întâmpla. Ei bine, Pandurii a avut reacţie, a ieşit la joc, şi Alex Dos Santos şi-a adus aminte că a fost adus să marcheze, aşa că în minutul 85, Pleaşcă a dat o nouă pasă de gol, brazilianul Dos Santos l-a driblat pe Bordea pentru 3-5. Victoria pandurilor menţine trupa lui Pustai pe loc de Europa League, cel puţin până joi.