AcasăNews AlertPetrofac, eşec pe teren, victorie la masa verde?

Petrofac, eşec pe teren, victorie la masa verde?

Petrofac, a pierdut cu 2-1 meciul cu Municitorul Reşiţa, însă poate întoarce rezultatul la comisii

Deşi pornea cu statutul de favorită, echipa campioană a judeţului Gorj, Petrofac Ţicleni a comis-o în meciul cu Muncitorul Reşiţa. Susţinuţi de circa 200 de fani, gorjenii au cedat nemeritat la Severin, şi astfel s-au întors acasă cu buza umflată. Din ghinion sau nu, Petrofac a pierdut meciul de baraj, aşa că a ratat pe cale fotbalistică accesul în Liga a III-a. Totul poate fi răsturnat la Comisia de Disciplină de la FRF, acolo unde va fi judecată contestaţia echipei gorjene cu privire la dreptul de folosire a trei jucători.

Au cedat nemeritat

Cu gândul doar la promovare, Petrofac a comis-o la Severin. Şi statutul de favorit uneori nu e de bun augur. Aşa că Muncitorul Reşiţa a reuşit surpriza şi a eliminat o echipă gorjeană cu nu concepea ratarea promovării. Reşiţenii au deschis scorul repede, în minutul 8, însă apoi ca o echipă mică s-a retras şi a încercat să se apere. Gorjenii pur şi simplu au asediat poarta adversarilor, însă nu au reuşit să perforeze o defensivă supraaglomerată. Au fost câteva ocazii uriaşe irosite de cei de la Ţicleni, iar din minutul 44 sorta lor părea să se schimbe în bine. Un jucător de la echipa din Reşiţa a văzut roşu, iar gorjenii aveau la dispoziţie o repriză să întoarcă meciul.

Au contestat la pauză

Mai mult, gorjenii abia au aşteptat să intre la vestiare că au şi dat năvală la arbitrii şi observatori pentru a face o contestaţie. Oficialii echipei din Ţicleni au contestat dreptul de joc a trei jucători, printre care şi portarul care a făcut minuni între buturi. Situaţia e ciudată, pentru că cei trei au venit la echipa Muncitorul Reşiţa cu şase etape înainte de finalul sezonului, regulamentar după statutul AJF-ului din Caraş, însă sub semnul întrebării potrivit regulamentelor FRF. Cazul va ajunge pe masa Comisiei de Disciplină care va judeca vineri situaţia şi va da verdictul. Această contestaţie a fost asul din mânecă al celor de la Ţicleni.

Final de coşmar

Meciul a continuat după pauză. Gorjenii, având un om în plus pe teren au pus stăpânire pe joc, au dominat total ostilităţile în teren, şi părea o chestiune de timp până ce scorul va fi răsturnat. În minutul 50 al partidei gorjenii au beneficiat de un penalti, iar Romeo Rădoi a egalat. Era clar că Petrofac se va califica. Ei bine, ghinionul a făcut ca mingea să nu intre în poartă la ocaziile avute, iar finalul s-a încins. În minutul 89 cei de la Reşiţa au intrat în careul gorjenilor, iar un fundaş a făcut imprudenţa de a face fault în careu, aşa că Sebastian Colţescu a dictat penalti. Lovitura a fost transformată, iar visul de promovare se ducea pe apa Sâmbetei. Conştienţi că nu mai au timp, gorjenii s-au aruncat în atac, în timp ce adversarii încercau prin orice mijloace să oprească ofensiva. Aşa se face că în minutul 91 un jucător de la Reşiţa a fost eliminat pentru lovire, iar Muncitorul juca în inferioritate. Cu doi oameni în plus pe teren, gorjenii au obţinut şi un penalti, henţ în careu, Romeo Rădoi a luat mingea dar a ratat. După război mulţi deştepţi se arată, însă în minutul 96 cel mai indicat e să tragi tare pe mijloc nu să schimbi colţul faţă de prima execuţie. S-a ratat, iar Petrofac a irosit şansa promovării. Poate fotbalistic nu s-a putut, însă totul poate fi răsturnat de Comisia de Competiţii şi Disciplină care judecă acest caz.

Portar, leşinat pe teren

Un alt meci, o altă întâmplare. Jucat pe o vreme caniculară, peste 35 de grade la ora jocului, meciul de baraj de promovare jucat la Rovinari între Posada Perişani şi Apă Craiova a făcut victime printre jucători. Astfel, în minutul 124 al partidei, portarul echipei din Perişani a căzut efectiv din picioare şi a fost transportat de urgenţă la spital. Este posibil ca portarul să fi făcut insolaţie şi astfel fiind un tip slăbuţ, organismul i-a cedat. Portarul a fost transportat, în cursul zilei de ieri, la un spital în capitală pentru investigaţii medicale amănunţite. Meciul a fost câştigat de Apă Craiova cu scorul de 3-2.