Din şapte meciuri jucate acasă, oltenii au pierdut trei

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Paraskevas, Erico, Momcilovic – Anton, Breeveld – Buleică (Ciucur 58), Eric (Mamele 45), Distefano – Dos Santos (Nicoară 84). Antrenor: Cristian Pustai.

FC Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Cordoş (Wilk 46), Prahic, Muşat – Caue (Pătulea 54), Madson – Viveiros, Antal, Sânmărtean – Temwanjera. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Paraskevas (4 şi 41), Eric (6), Erico (64) / Prahic (27), Sânmărtean (49), Viveiros (60), Madson (90)

Cartonaş roşu: Paraskevas (41)

Arbitri: Istvan Kovacs – Marius Nicoară, Alexandru Cerei. Marian Balaci – rezervă.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Aurel Beldeanu.

Stadion: Municipal, spectatori: 4.000

După calificarea pandurilor în grupele Europa League se ştia că programul competiţional va deveni unul foarte aglomerat dar şi foarte solicitant. Aşa se face că deja echipa a început să dea semne vizibile de oboseală, jocul nu mai merge iar finalul de stagiune de toamnă se anunţă infernal. Dacă în trecut oltenii se bazau pe meciurile de acasă, din păcate, Pandurii nu mai este o forţă în propriul fief. Deja se strâng înfrângerile acasă ajungându-se în acest moment la trei din şapte jocuri. Contra lui FC Vaslui s-a consemnat un eşec la care mai toată lumea a pus umărul, arbitrul, ghinionul dar şi jucătorii pandurilor!

Au căzut în 10

Vicecampioana României o duce din ce în ce mai rău. Gorjenii sunt în scădere de turaţie, jocul parcă nu mai merge ca la începutul sezonului iar norocul pare să-l fi părăsit pe Cristi Pustai. În meciul cu FC Vaslui, pandurii a jucat bine o bună perioadă timp în care şi-a creat şi câteva ocazii bune, dar din păcate balonul a ocolit de fiecare dată de puţin buturile moldovene. Oaspeţii au avut şi ei o ocazie, ieşită întâmplător, dar Stanca a scos în corner mingea de sub transversală. Potrivit cursului jocului, gorjenii au dat lovitura după o centrare a lui Eric, Momcilovic a reluat din careu pe sub portarul Cerniauskas. La 1-0, oltenii au continuat să joace pe atac, dar din nou şuturile lui Eric sau Distefano au ocolit poarta oaspeţilor. În minutul 41 la rampă a ieşit centralul Istvan Kovacs. Acesta i-a acordat al doilea galben lui Paraskevas pentru un presupus henţ, aşa că mai bine de jumătate de meci gorjenii trebuiau să joace cu un om mai puţin. Şi asta a cântărit în economia finală a meciului. În partea a doua, FC Vaslui a avut mai mult posesia, nu s-a apropiat prea mult de poarta pandurilor, dar asta nu a însemnat că oltenii nu erau în pericol. Ba din contră, cu o apărare care în 10 din 11 meciuri primise cel puţin un gol, gorjenii au cedat şi Antal a reluat cu latul din careul mic după o nouă eroare a fundaşilor olteni. Apoi au urmat minute bune în care târgujienii au tras de timp, timp în care ochii lui Cristi Pustai stăteau mai mult pe tabelă. Minutele se duceau unul câte unul, oaspeţii păreau a fi neputincioşi în a-şi apropia victoria. Şi totuşi, cu şansă ,moldovenii au dat lovitura. În minutul 92 o minge trimisă în careu a fost bâlbâită de jucătorii pandurilor care au fost incapabili să degajeze balonul, iar Antal din 4 metri a trimis mingea în poartă. În acel moment efectiv toţi jucătorii lui Pustai au căzut pe gazon conştientizând că este golul care nu le aduce nimic!

Modeşti acasă

Din păcate, pandurii are probleme la meciurile de acasă. Trupa lui Cristi Pustai nu se regăseşte şi pierde puncte importante în jocurile de pe teren propriu. Deja din şapte meciuri oltenii au cedat în trei, ceea ce nu e chiar foarte bine pentru o echipă care trage la cupele europene. „Am pierdut trei jocuri pe teren propriu, încercăm să recuperăm acum în deplasare”, a declarat Pustai.