vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertPunct de moral pentru Pandurii

Punct de moral pentru Pandurii

Grigoraş: „Sunt mulţumit, dar dacă nu batem Gloria, punctul cu Dinamo nu are nicio valoare”

Încet dar sigur, pandurii devin naşii cânilor roşii. Deja au trecut trei meciuri iar dinamoviştii n-au mai reuşit să-i bată pe olteni. Vineri seara, în Groapă, Pandurii a jucat curajos şi a tras cartea câştigătoare obţinând un punct mare. Acum, după acest rezultat, gorjenii sunt obligaţi să bată Gloria Bistriţa şi astfel să părăsească locurile minate ale Ligii 1.

2-2 spectaculos

Meciul pandurilor cu Dinamo a început practic de la 1-0. Nici nu se aşezaseră bine în ghete jucătorii că Dinamo a şi marcat. O greşeală de marcaj a lui Viera care nu „a strâns” la timp a făcut ca Alexe să înscrie din numai 4 metri. Era minutul 3 şi Dinamo avea deja 1-0. Golul nu a turnat plumb în picioarele jucătorilor gorjeni care au început să împingă jocul cât mai spre poarta lui Bălgrădean. Şi au apărut şi ceva ocazii la poarta gazdelor, şutul lui Vranjes din marginea careului fiind cu greu scos de portarul dinamovist. Cu patru minute înainte de pauză, Cardoso ajuns pe partea dreaptă a pasat printre apărătorii adverşi la „întâlnire” pentru Apostu care din 12 metri a înscris cu un şut la colţul scurt. 1-1 la pauză, rezultat corect după cum s-a jucat. În partea a doua aproape acelaşi scenariu. Arbitrul Comănescu a închis ochii la un fault al lui Diabate care merita să fie trimis la vestiare, pentru ca imediat să se facă 2-1. Gabi Matei s-a poziţionat prost la o centrare, iar Torje din 8 metri a înscris. Meciul părea jucat şi chiar dacă oltenii au încercat să riposteze se părea că Dinamo îşi trece în cont trei puncte, dar, finalul a fost unul interzis cardiacilor. În minutul 84 Bălgrădean l-a atins în careu pe Voiculeţ şi arbitrul a dat penalti, transformat ca la carte tot de Voiculeţ. După trei minute, acelaşi arbitru a mai pus-o uşor pe „var” în careul nostru, însă Vlad Munteanu a trs mult peste buturi. S-a încheiat 2-2, un punct mare pentru trupa lui Grigoraş.
    La final, Petre Grigoraş era mulţumit. „Mă mulţumeşte acest rezultat chiar dacă am primit ambele goluri foarte uşor. Meiul a fost puţin tragic spre sfârşit. Nu ştiu cât de corect au fost acordate penalty-urile. Cred că o eliminare a lui Diabate putea schimba soarta partidei. Dacă nu reuşim să învingem Gloria, nu are nicio valoare acest punct”, a spus Grigoraş. De partea opusă, Ioan Amdone a recunoscut că adversarul a fost o nucă tare. „Ambele goluri le-am luat pe greşeli individuale. Am întâlnit o echipă care a avut o posesie şi cu o aşezare foarte bună. Nu pot să spun că am avut ghinion pentru că am avut penalty în ultimele două minute. Noi puteam câştiga şi după ce am irosit acea lovitură de la 11 metri, dar n-a fost să fie”, a comentat Andone. Tot la final, oficialii dinamovişti l-au cam pus la zid pe antrenorul pandurilor. „E şi «şcoala» lui Grigoraş, care ştie să-şi înveţe jucătorii tot felul de trucuri în careul advers. E chiar recunoscut pentru asta” spun oficialii dinamovişti conform gsp.ro.