14.3 C
duminică, mai 19, 2024
    AcasăNews AlertPunct mic pentru Energia !

Punct mic pentru Energia !

Echipa gorjeană a terminat la egalitate meciul jucat cu Steaua şi s-a ales doar cu un punct care nu o ajută mai deloc

Situaţia echipei de handbal Energia devine din ce în ce mai grea, şi implicit misiunea lui Bozo Rudic. Antrenorul sârb încearcă să schimbe ceva la această echipă, însă fiind pus să lucreze cu materia primă achiziţionată de altcineva îi e greu să reuşească să facă ceva bun, remarcabil. Efectiv Rudic încearcă, dacă-i va reuşi lumea-i va ridica laude, iar dacă va da greş nu va fi arătat cu degetul. Altcineva este vinovat pentru ceea ce se întâmplă la Energia, cel care a gândit ultima campanie de achiziţii. Oricum, meciul cu Steaua a lămurit o dilemă, Rareş Păunică. Acest jucător este deja confirmat drept cel mai slab transfer al Energiei din vară, aşa că la iarnă este foarte posibil să fie dat afară…

sport-02-12

Remiza nimănui

Energia a vrut dar nu a putut să obţină mai mult de un punct din meciul cu Steaua. Echipa gorjeană se vede că joacă altceva faţă de acum o lună, dar sunt toate şansele ca degeaba să-şi dorească dacă nu poate să şi facă. În partida cu Steaua handbaliştii gorjeni au avut o altă atitudine faţă de handbal, faţă de meci, au jucat mai cu ambiţie, dar asta nu este de ajuns pentru a şi câştiga. Aşa se face că meciul în sine a fost unul spectaculos, cu dese răsturnări de situaţie. În prima parte putem nota un avans al Energiei, 9-6 în minutul 16, dar şi scorul de la pauză, 12-13. Steaua a condus la pauză datorită în principal ratărilor, Păunică fiind şeful ratangiilor, fapt ce l-a scos din minţi pe Bozo Rudic cocoţat deasupra băncilor de rezervă în acea lojă de la Sala Sporturilor. După pauză, avantajul steliştilor a fost anulat la 15-15, dar rapid oaspeţii au revenit la conducere, 17-21 în minutul 46. Treziţi din pumni cei de la Energia şi-au revenit, au egalata la 22-22 şi totul se juca în ultimele 10 minute. În momentele cheie au intervenit şi arbitrii Hendrea şi Fânaţă care efectiv le-au pus beţe în roate gazdelor. După ce Steaua a avut 23-25, Energia a revenit la 26-25, dar s-a terminat 27-27 rezultat stabilit de golul lui Dediu de la 7 metri. Un punct mic scos în chinuri şi cu emoţii, însă un punct care se pune în clasament.

Punct de pornire

Dacă este să ne luăm după antrenorul Energiei, acest punct este unul de moral. „Probabil acest punct obținut este unul de plecare pentru noi. După ce Steaua s-a desprins la patru goluri, iar noi am revenit, trebuie să fim mulțumiți și cu acest rezultat”, spune Bozo Ridic. Tehnicianul a mai vorbit despre acest meci ca fiind unul în care s-a lămurit în privinţa lacunelor din jocul Energiei. „Sunt multe chestii care nu mi-au plăcut în jocul nostru, dar eu nu renunț. Cu muncă mai multă ne vom organiza mai bine în apărare și ne trebuie mai multă concetrare și determinare și la antrenamente. O să fie mai bine! Știu la antrenament ce au făcut, știu ce pot și de aia sunt așa… Nu cer eu unui jucător ce nu poate, dar să respectăm ce am vorbit. Nimic mai mult, nimic mai puțin!”, a spus Rudic. Întrebat ce se întâmplă cu Rareş Păunică, antrenorul spune că extrema sa are probleme. „Eu le spuneam și în trecut jucătorilor: „Aveți respect pentru munca voastră! În primul rând pentru voi, după asta pentru adversar și nu mai tiu ce…”. Când ești cu poarta în față… Nu știu… Trebuie să muncim mai mult și la cap. Nu știu dacă e blocat la cap. La antrenamente a aruncat destul de bine. Nu știu ce să zic. Trebuie să vedem ce este și acolo”, a mai spus Rudic.

ENERGIA: Adrian Ţenghea 7- intervenţii, George Şelaru -6 intervenţii; Ionuţ Nistor 9goluri, Mădălin Ţuţu 7g, Ştefan Tîrzioru 3g, Claudiu Dediu 3g, Adrian Chiruţ 2g, Paul Giotoiu 1g, Bogdan Mănescu 1g, Florin Acatrinei 1g, Iancu Dragoş, Bogdan Şoldănescu, Andrei Enache, Rareş Păunică, Răzvan Mledenciu, Vlad Stoica. Antrenor: Bozo Rudic.

STEAUA: Florin Dragomir, Marius Szoke 7g, Gabriel Florea 6g, Mykola Stetsyura 5g, Andrei Grasu 3g, Cian Andrei 3g, Gheorghe Irimescu 2g, Ionuţ Georgescu 1g, Martin Johannson, Stanciu Daniel, Ivan Maskevich, Valentin Petrilă, Laurenţiu Dinescu. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Arbitrii: Octavian Fânaţă (Arad) şi Ştefan Hendrea (Baia Mare).

Observator: Ion Furnea (Cluj-Napoca).

Târgu-Jiu / Sala Sporturilor / Spectatori: 400.