11.9 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertRăzbunarea norocului

Răzbunarea norocului

Gorjenii au avut noroc cu carul în timpul regulamentar, însă pe final şansa i-a părăsit şi au înscris în proprie poartă

Pandurii este o echipă de o repriză. Atât. Gorjenii nu au benzină pentru două reprize, iar asta s-a dovedit deja. Târgujienii dacă nu reuşesc să se impună în prima parte, atunci e alertă de cod roşu pentru actul secund. Echipa nu mai are ritm, suflu şi nici poftă de joc. Ceva se întâmplă cu reprizele secunde. Asta s-a întâmplat şi în meciul cu Gaz metan, joc în care târgujienii au avut două feţe. În prima parte au arătat ca o echipă bună, fruntaşă. În partea a doua gorjenii au părut a fi echipă de pluton care se lasă asaltată de adversar. S-a terminat nedecis, 1-1, conform cu realitatea.

Sare şi piper

Au fost zmei în primele 45 de minute elevii lui Grig. Gorjenii au dominat, au avut ocazii, şi au şi marcat un gol. Totuşi, golul a picat după mai multe ocazii la poarta celor de la Gaz Metan. Nistor, Voiculeţ sau Răduţ nu au reuşit să-l învingă pe Pleşca. A făcut-o Viera în minutul 27 când ivorianul a deviat mingea cu genunchiul din centrarea lui Maxim. 1-0 şi Pandurii revenea pe locul 3. Au mai urmat şi alte acţiuni periculoase la poarta lui Pleşca, dar nefinalizate fericit. După pauză jocul s-a schimbat total. Pandurii a devenit echipa modestă, iar gazul a început să se joace cu ocaziile. Eric a avut trei situaţii mari de gol, toate rezolvate de Mingote sau de noroc. Prima dată brazilianul a fost blocat din situaţie de 1 la 1 cu Mingote, apoi acelaşi portar a scos mingea din vinclu pentru ca apoi Eric să trimită balonul în transversală. După aceste ratări, în rol şi-a intrat Bawab care şi el de vreo două ori a trimis agonizant pe lângă poartă sub privirile „spectatorului” Mingote. Ocazii multe la poarta lui Mingote, un portar care părea a fi şi ocrotit de şansă. Tocmai norocul, cel care i-a ocrotit atât de mult pe olteni în acest meci şi-a întors faţa. Ulciorul nu a mers de multe ori la apă, şi s-a spart când nu trebuia pentru târgujieni. În minutul 92, ultimul al partidei o minge bîlbâită prin careu l-a lovit în coapsă pe Rusu şi din 5 metri balonul s-a scurs în poartă. 1-1 şi se făcuse dreptate după cum se jucase, dar parcă frustrarea era mare în tabăra olteană. Un nou autogol în minutele de prelungire e prea mult pentru un tur de campionat.

Ceartă la final

Imediat după gol banca celor de la Mediaş a sărit în sus de bucurie. Unul din maseurii Gazului a considerat de cuviinţă să facă unele gesturi obscene spre banca pandurilor, iar Grigoraş a reacţionat. Au urmat discuţii aprinse, toată lumea sărit pe masor, acesta fiind cu greu împins pe banca de rezerve. „La final au fost nişte vorbe şi gesturi care nu trebuiau făcute. Noi am fost cu nervii puţin întinşi că nu am adus puncte din deplasare, mai avem şi mici probleme financiare. O izbucnire necontrolată a unora de pe bancă la nivel neacademic, îmi cer scuze, e păcat”, a spus Cristi Pustai la final. În schimb, Grig nu a rămas dator. „Un gest de ţăran al unui component pe care nu trebuie să îl bag în seamă. Nu m-am supărat pe altceva pentru că nu aveam de ce. A fost o ieşire a unui ţăran prost care s-a trezit pe banca de rezerve şi vroia să facă un gest. Nimeni nu contestă punctul câştigat, dar să faci gestul acesta…de dobitoc. Şi-a făcut publicitate de animal prost, cretin. Nu mai discut de acel personaj pentru că nu reprezintă Gaz Metan Mediaş. Acolo e un antrenor foarte elegant, conducere la fel, iar jucătorii au muncit şi îi felicit pentru cum au jucat. Nu sunt compatibili cu acel personaj care nu are nicio semnificaţie”, a spus Grigoraş.

„A fost un joc care a avut sare şi piper. Poţi să spui că ai avut ghinion când primeşti în ultimele secunde un autogol ilar, dar rezultatul este echitabil”, Petre Grigoraş, antrenor Pandurii