AcasăNews AlertDuș rece în Kazakstan!

Duș rece în Kazakstan!

Energia: Watson – 17p, Troupe -10p, Darby- 15p, Milosevic -9p, Sullivan – 11p, Karpelesz- 3p, Glyniadakis – 24 p. Vlaicu, Minea, Aktas, Bratoloveanu. Antrenor: Antonis Constantinides

BC Astana: Johnson – 29p, Mahalbasic – 16p, Caner Medley – 25p, Brown – 4p, Andric – 3p, Kolesnikov – 17p, Calathes – 10p, Murzagaliyev, Klimov, Lapchenko, Marchuk.

Ieri după-amiază, Energia a jucat tocmai în Kazakstan contra celei mai puternice echipe de care a dat în această stagiune de EuroChallenge, BC Astana fiind principal favorite la câștigarea acestei întreceri. Neavând ce pierde, gorjenii au jucat cu ambiție, au încercat să țină pasul cu adversarii care indiscutabil sunt mult mai valoroși și mai bine cotați. Din acest duel, Energia a câștigat experiență pentru că altceva nu a avut de câștigat. Ei bine, startul de meci a fost uluitor cu Energia la conducere în primele minute, scor 2-10 dar și 11-19. În fașa unei asistențe reduse și deloc gălăgioasă se părea că târgujienii au șanse să dea lovitura și să furnizeze surpriza acestei a doua etape din grupele secundare din EuroChallenge. Însă, acel început de meci a fost un foc de paie pentru că de la 11-19 s-a ajuns la 41-22 undeva pe la mijlocul sfertului doi. Gazdele au marcat 30 de puncte în timp ce oltenii doar 3 puncte. Practic, dacă am lega cele două sferturi rezultă faptul că Energia a fost depășită total de către o echipă care efectiv a jucat un baschet simplu dar eficient. Acele momente de uluială în care gorjenii au fost inexistenți în atac și extrem de vulnerabili în apărare au cântărit mult în economia partidei. Treziți din pumni, cei de la Energia au început să joace mai bine pe un fond de relaxare al gazdelor, așa că la pauza mare s-a consemnat scorul de 57-45. Mai mult, în sfertul trei, gorjenii au dat impresia că pot reveni în meci, au ajuns la doar cinci puncte în spatele adversarilor, 58-53, dar kazahii au reușit să distanțeze ușor pe tabelă la 83-66 la finalul sfertului trei. Ultimul sfert s-a jucat pentru că trebuia să se joace, gazdele au reușit să treacă de suta de puncte fără prea mari probleme, mărind și diferența pe tabelă la 20 de puncte, 95-75 sau 26 de puncte, 101-75. S-a terminat 113-89, un scor care spune totul despre ce s-a jucat la Astana.

Măsuri drastice cu arbitrii

După ce li s-a furat o calificare în Final Four-ul Cupei României, oficialii de la Energia au făcut memoriu la Federație pentru a cere suspendarea arbitrilor. Zis și făcut, arbitrii au fost judecați și suspendați. După analiza raportului observatorului de joc, cei trei arbitrii, Grigoraș Laurențiu, Șerban Mircea și Faur Alin au primit două etape de suspendare, iar după analiza video încă un surplus de patru etape, astfel că pentru șase etape cei trei nu vor mai arbitra în Liga Națională.