Gorjenii au făcut scor contra celei mai slabe echipe din Liga 1

Stadion Municipal Târgu Jiu, spectatori: 5.000
    Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Viera, Chiricheş, Cardoso – Voiculeţ, Pintilii, Nistor (84 Maxim) – Băcilă, Lemnaru (75 Batin), Stromajer (80 Grigoraş). Antrenor: Petre Grigoraş.
    CS Mioveni: Coca – I. Voicu (51 Nilă), Săndulescu, Creţu, Neagu – Mărgăritescu, V. Gheorghe – Enache, Dică (78 Dina), Neaga (55 Roberto) – Tănasă. Antrenor: I. Stan.
    Cartonaşe galbene: Voiculeţ (39) / I. Voicu (42), Creţu (74)
    Arbitri: Emil Voicu – Eduard Ungureanu, Gero Szabo. Rezervă: Marian Balaci.

Pandurii arată bine sub bagheta lui Grigoraş. Niciodată echipa noastră nu a stat atât de sus în clasament după şase etape. Acum, suntem pe locurile 4-5 în Liga 1 la patru puncte de liderul Dinamo, însă peste alte echipe care au băgat milioane de euro în transferuri. Deja parcă începem şi noi să contăm în fotbal, iar asta e şi opera lui Grig. Aseară, Pandurii a dat recital. A jucat un fotbal plăcut, agreabil şi care a mulţumit publicul venit în număr mare la stadion. Bine, că nici adversarul nu a fost unul care să pună prea mari probleme gorjenilor care şi-au trecut în cont încă trei puncte importante. Am ajuns să trăim sub un alt puls, nu ne mai gândim la retrogradare şi visăm frumos la locurile de cupe europene. Deocamdată staţionăm pe un asemenea loc.

Super repriză

Prima repriză a meciului de aseară a fost una echilibrată. Pandurii şi Mioveniul au căutat să se anihileze, însă cei care au avut posesia au fost gazdele. În primul sfert de oră nu s-a jucat mai nimic, jocul fiind anost şi lipsit de spectaculozitate. Ce a urmat apoi a fost la discreţia gazdelor. Aceştia au început să rateze prin Stromajer, luft în careu după care Pintilii a şutat dar portarul Coca a respins în corner. Apoi, şi Nistor a încercat să-l surprindă pe portar, dar şutul a trecut puţin peste buturi. Golul a picat în minutul 36. Băcilă i-a pasat la întâlnire lui Stromajer, acesta a pătruns şi a şutat de la 12 metri exact în vinclu. 1-0 şi Grigoraş era în grafic cu echipa. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic. Apoi a urmat o parte secundă nebună în care s-au marcat multe goluri. Mai întâi Lemnaru a marcat nestingherit în minutul 51. apoi, tot Lemnaru a făcut 3-0 marcând din nou spre bucuria fanilor. Aceştia au văzut un gol şi în poarta pandurilor, Săndulescu reducând din diferenţă. Gorjenii au rămas în atac şi au continuat să marcheze. Mai întâi Lemanru a obţinut un penalti, transformat de Pintilii pentru ca în minutul 83 Viera a marcat şi s-a făcut 5-1.

263 minute fără gol

Pandurii este pe locul 4, iar partea cea mai urâtă este că oltenii au primit gol după 263 de minute. Oltenii au primit greu gol în ultimele etape, iar acesta e încă un merit a lui Petre Grigoraş care a reuşit să imprime oltenilor un stil nemaivăzut până acum pe Municipal.