15 C
marți, aprilie 30, 2024
    AcasăNews AlertS-a tras Cupa la judeţ

S-a tras Cupa la judeţ

A început sezonul 2013-2014. Pare ciudat, însă aceasta e realitatea. Deşi nu s-a încheiat nici măcar sezonul 2012-2013, deja a început sezonul următor. E vorba de Cupa României, competiţie ce debutează încă de jos, de la cele mai slabe echipe şi care va ajunge treptat în decurs de un an şi jumătate la faza superioară. Ei bine, la nivel judeţean a început Cupa României, la sediul AJF fiind trasă la sorţi prima etapă a competiţiei. Jocurile se vor desfăşura într-o singură manşă în data de 2 decembrie, în acest tur participând echipe de Liga a V-a. Programul cuprinde un număr de nouă jocuri şi va fi următorul: AS Stejari – Viitorul Cătune, Unirea Ţânţăreni – Olteţul Alimpeşti, Avântul Bărbăteşti – Progresul Bumbeşti Piţic, AS Scoarţa – Petrolul Bustuchin, Viitorul Plopşoru – Viitorul Brăneşti, Voinţa Teleşti – Stiinta Godineşti, Avântul Baia de Fier – Vulturii Slivileşti, AS Aninoasa – Ştiinţa Ţicleni şi Maxima Pocruia – Triumful Borăscu.

Meciuri rejucate la judeţ

Comisia de Disciplină din cadrul AJF a luat decizia ca două partide care au fost suspendate să se rejoace din minutul 1. Este vorba de partidele Ştiinţa Hurezani-Petrofac Ţicleni şi Inter Bîlteni – Ştiinţa Turceni. În primul joc, arbitrul a fost bruscat de jucătorii gazdă după ce a acordat un penalti pentru oaspeţi la scorul de 0-0. Arbitrul a luat decizia de a nu mai continua jocul, aşa că partida a devenit caz la comisia de disciplină. Un alt meci, Inter Bîlteni – Ştiinţa Turceni s-a întrerupt la cererea observatorului în minutul 82 la scorul de 1-0 pentru gazde pe motiv că nu exista poliţist la stadion. Culmea e că poliţistul fusese la stadion, însă plecase în prima repriză după ce-i adusese la cunoştinţă observatorului că trebuie să plece. În mod normal, trebuia ca meciul să se întrerupă o oră, după care dacă poliţistul nu venea la stadion trebuia încheiat. Cazurile au fost judecate de Comisia de Disciplină, iar decizia luată a fost rejucare pentru ambele partide. „Se rejoacă ambele meciuri din minutul 1 de la scorul de 0-0. Asta e decizia luată de comisie, cine e nemulţumit poate face recurs în termen de 5 zile. Vinovaţi pentru ce s-a întâmplat sunt oficiali ai AJF pentru că nu au ştiut să gestioneze situaţia”, a spus şeful comisiei, Mihai Popescu. Deci, vinovaţii sunt arbitrii şi observatorii care vor fi şi reţinuţi de la delegări.