11.7 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertAu scris ISTORIE !

Au scris ISTORIE !

Echipa de baschet Energia este magnifică, este senzațională. Această echipă a reușit o uriașă victorie aseară în prelungiri contra kazahilor de la Astana, 90-89, o victorie care duce echipa gorjeană în sferturile EuroChallenge. Nicio altă echipă debutantă în cupele europene nu a reușit să se califice aici, doar până la Energia. Oltenii au reușit minunea…

Ce meci nebun!

Echipa de baschet Energia are curajul de-a se lua la trântă cu titanii, BC Astana făcând parte din clubul select al echipelor cu bugete net superioare gorjenilor. Cu ambiție, dăruire și în special cu o dorință uriașă de victorie, baschetbaliștii de la Energia au început meciul cu kazahii având teamă, parcă o frică de victorie, iar asta s-a simțit în prestația oltenilor care au greșit mult în atac prin jucători importanți. Glyniadakis nu s-a simțit în apele lui, a greșit mult, la fel și ceilalți colegi ai lui, așa că după ce au condus cu 2-0 și 4-2 s-a pierdut controlul tabelei, oaspeții mergând spre un avans confortabil de 7 puncte, 8-15 și 15-22 . Oltenii erau marcați de miza partidei, pe margine Antonis Constantinides a făcut o criză de nervi la adresa lui Tal Karpelesz, ceartă care parcă a avut menirea de a-i trezi pe gorjeni din pumni. Și asta s-a întâmplat, gazdele au egalat la 30-30, dar la pauză tot vizitatorii au intrat în avantaj, 30-32. În sfertul trei, Energia a jucat bine, a pus punct după punct pe tabelă, a ajuns să conducă și la 8 puncte, scor 53-45, însă pe final de sfert oaspeții au revenit în spatele oltenilor la o singură posesie, 55-52. După odihnă, cei de la Energia au intrat deciși pe teren, s-au luptat admirabil sub propriul panou, au atacat exact, așa că au ajuns să conducă cu 66-58 cu 6 minute înainte de final. Dar nu era totul jucat, oaspeții cu ajutorul arbitrilor au ajuns la 68-66 cu 3 minute înainte de final. S-a făcut și 70-71, dar și 71-74 cu 1 minut înainte de final. Troupe a ratat o aruncare de 3 puncte, dar Milosevic a marcat de sub coș, astfel că înainte cu b24 de secunde înainte de final tabela arăta 73-74. Oaspeții au marcat două puncte, însă Troupe a reaprins speranțele cu un coș de 3 puncte, 76-76. Oaspeții au marcat două puncte, dar și Watson a trimis meciul în prelungiri, 78-78. În over-time, oaspeții au început mai bine, au avut 78-82, 81-85, însă dramatic oltenii au întors scorul și au câștigat cu 90-89.

Atmosferă senzațională !

Sala Sporturilor a fost aseară un vulcan care a erupt la fiecare reușită a Energiei. Baschetbaliștii gorjeni au fost susținuți frenetic de public chiar și în momentele mai puțin bune și poate că acel imbold venit din tribună i-a ajutat pe jucătorii Energiei să joace de la egal la egal cu o echipă uriașă. Pentru prima dată în cupele europene Sala Sporturilor a fost plină ochi, fanii Energiei creând o atmosferă cu adevărat europeană. Printre spectatori s-a aflat și președintele Federației Române de Baschet, Horia Păun, persoană care pentru prima dată s-a deplasat la Târgu-Jiu pentru e vedea Energia pe viu.

FRH, victorie cadou pentru Energia

Ieri, echipa de handbal Energia a primit un cadou nesperat din partea Federației Române de Handbal. Gorjenii s-au trezit învingători într-un meci pe care l-au pierdut pe teren la începutul acestei săptămâni, la Steaua. Scorul din teren, 29-28 a fost anulat și înlocuit cu scorul de 0-10. Acest succes a fost posibil datorită unei probleme organizatorice a steliștilor, aceștia folosind un jucător aflat în stare de suspendare. Pivotul Eremia Pîrîianu a fost suspendat și amendat cu 500 lei la ultimul meci jucat de acesta anul trecut, însă după ce și-a ispășit etapele de suspendare steliștii au uitat să achite amenda la FRH, așa că primul meci în care Pîrîianu a jucat a și fost pierdut la masa verde. O gafă incredibilă, un cadou făcut gorjenilor care pierduseră jocul într-o manieră prostească. „Nu este o decizie Pro Energia, este o decizie normală luată după încălcarea regulamentului”, spune șeful secției de handbal de la Energia, Doru Geamănu. Acesta atrage și atenția. „Trebuie să vedem și problemele pe care le avem noi, acestea ne interesează”, a mai spus Geamănu.