Energia Rovinari – CSU Atlassib Sibiu 66-56 (17-12, 22-14, 13-16, 14-14)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 700

Energia: Atanackovic (15), Deconescu, Gliga, Darby (10), Bratoloveanu, Lăpuște (4), Steffel (20), Mocanu (3), Giles (5), Nikolic (9), Vujacic, Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

CSU Atlassib: Ban, Vajda, Pașcu, Griskenas (4), Markovic (8), Velickovic (8), Austin (12), Knutson (9), Crăciun (1), Aktas, Marjanovic (8), Paul (6). Antrenor: Dragan Petricevic.

Arbitri: Alin Faur, Laszlo Bukuresti, Sorin Drugău.

Trupa lui Slobodan Nikolic a debutat cu dreptul ]n noul sezon pe teren propriu. Gorjenii au câştigat în faţa celor de la CSU Sibiu cu 66-56 (17-12, 22-14, 13-16, 14-14), şi astfel şi-au asigurat primele două puncte din acest campionat. a fost un meci pe care gazdele l-au controlat abia din minutul 4 al meciului încolo, însă până la final. Sibienii au început mai bine, însă Energia şi-a revenit şi a fost stăpâna meciului. Gazdele au câştigat primul sfert cu 17-12, apoi şi pe al doilea cu 22-14, aşa că la pauza mare deja zarurile păreau a fi aruncate. Probabil asta credeau şi jucătorii gazdă care au intrat pe teren prea relaxaţi, iar sibienii au dat semne că intră în joc când s-au apropiat chiar la trei puncte de Energia. Totuşi, gazdele şi-au revenit şi au câştigat detaşat acest meci.

Apărare beton

Diferenţa în meciul de sâmbătă seara a fost făcută de apărarea Energiei. Cu 25 de mingi recuperate în apărare şi alte 13 în atac, oltenii au fost superiori sibienilor care nu au reuşit decât 30 de recuperări. „Sunt foarte mulţumit de defensivă, de apărarea pe care am făcut-o. Pentru cei care nu cunosc Sibiul e bine de ştiut că au avut în cele trei meciuri câte 12-13 recuperări ofensive pe meci, iar acum au avut doar 8, un detaliu baschetbalistic foarte important, pe care noi l-am câştigat. Nu sunt îngrijorat de atac pentru că avem încă rezerve acolo. Am câştigat acum, trebuie să câştigăm şi la Miercurea Ciuc şi apoi vom vedea ce vom mai face în viitor”, a comentat Slobodan Nikoloc.