10.8 C
sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăNews AlertSucces important pentru Pandurii!

Succes important pentru Pandurii!

Echipa gorjeană traversează o formă foarte bună: opt meciuri la rând fără înfrângere

O repriză entuziasmantă a fost de ajuns pentru ca echipa lui Edi Iordănescu să-şi asigure victoria în meciul cu Poli Timişoara. Al 8-lea hop la rând trecut cu bine de trupa târgujiană a fost aseară la Severin contra lui Poli Timişoara, victorie ce duce trupa lui Edi Iordănescu la cota 26 de puncte în clasament la egalitate cu Steaua. Şi unde pui că duminică târgujienii au meci cu Steaua, ca o finală pentru locul 2.

sport-01-20

Act aproape perfect!

Fotbaliştii de la Pandurii i-au răzbunat pe handbaliştii de la Energia. Poli Timişoara a câştigat la handbal duminică seara, dar aseară a pierdut contra pandurilor. Gorjenii au jucat foarte bine în primele 44 de minute, efectiv au zburdat pe teren, excepţia fiind ultimul minut de joc al primei părţi. Antrenorul Edi Iordănescu cere eficienţă şi pragmatism, iar în prima parte fotbaliştii echipei gazdă au fost foarte eficienţi. Au avut patru ocazii şi au marcat de trei ori. Primul care a deschis scorul a fost fundaşul Cristi Săpunaru, acesta reluând cu capul centrarea lui Nistor din lovitură liberă. După patru minute, în minutul 7 s-a făcut 2-0, Ciucur a centrat de pe dreapta iar Hora din alergare a ajuns la întâlnirea cu balonul iar din 8 metri a plasat mingea în poarta timişorenilor. Iureşul din startul meciului a continuat, Ciucur a centrat din nou, iar Droppa din 10 metri a reluat cu capul exact pe direcţia portarului. Nu a fost ultima ocazie a pandurilor, în minutul 35 Nistor a recuperat o minge, i-a pasat lui Hora aflat la 18 metri de poartă care a şutat peste portarul Kirschtein şi s-a dus în vinclul porţii pentru un sec 3-0. Din păcate, pe final de repriză elevii lui Edi Iordănescu au lăsat garda jos, iar după ce Goga a reluat pe lângă poarta lui Mingote din careu în minutul 45 acelaşi fotbalist a reluat în poartă centrarea din stânga. Aşadar, la pauză a fost 3-1.

Fotbalul sacrificat!

În partea a doua fotbaliştii celor de la Pandurii au aplicat a doua cerinţă a antrenorului, pragmatismul. Elevii lui Iordănescu nu s-au mai aventurat în atac, s-au baricadat în apărare şi au dat ocazia oaspeţilor să atace. Apărare aglomerată, parcă o repetiţie pentru anumite meciuri nu au oferit mai deloc fotbal, semn că oltenii chiar au două feţe, pot fi spectaculoşi, dar şi strict defensivi deloc atractivi. Dar scopul scuză mijloacele…

Pandurii în pericol!

Ieri, Viorel Duru, şeful de la licenţiere a făcut un anunţ şocant: multe echipe sunt în pericol de depunctare. Sistemul de licenţiere s-a schimbat în sensul că periodic comisia face verificări în privinţa factorului financiar. Cine are datorii este sub monitorizare, iar dacă datoriile nu se achită într-un anumit timp se trece la depunctare. „E mai uşor să numim echipele care nu sunt monitorizate. Sunt mult mai puţine. Fără probleme sunt Steaua, FC Voluntari, Concordia Chiajna, CSU Craiova şi ACS Poli Timişoara. E primul an în care facem această monitorizare. Aştept ca, prin acest nou program de verificare a acestor cluburi, să ajutăm la disciplinarea financiară a acestor cluburi. E clar că până acum acumulau datorii pe tot parcursul anului şi încercau să le plătească până la 31 martie anul următor. Acum mai există încă o poză făcută la 30 iunie, deci la jumătatea anului, şi trebuie să plăteşti datoriile până la 30 septembrie. Dar, într-adevăr, cluburile nefiind obişnuite cu acest tip de management responsabil, au călcat strâmb”, a spus Viorel Duru. Aşadar, formaţiile au avut termen să îşi rezolve problemele până la finalul lui septembrie şi să facă dovada plăţilor până la încheierea săptămânii trecute. Documentele vor fi verificate până pe 31 octombrie, iar cei care nu au soluţionat problema datoriilor vor fi depunctaţi cu un punct. După acest termen, echipele care nu au stins datoriile pot pierde încă două puncte.

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Săpunaru, Filipetto, Momcilovic – Mrzljak, Droppa – Ciucur (67 V. Munteanu), Răduţ, Nistor (79 Trifu) – Hora (73 Khalouta). Antrenor: Edward Iordănescu

ACS Poli: Khirschtein – Belu, Luchin, Scutaru, Popescu – Sarmov (46 Croitoru), Segovia (66 Elek) – Bărbuţ (27 Ov. Popescu), Llorente, Hernandez – Goga. Antrenor: Florin Marin

A arbitrat: Sebastain Colţescu – Octavian Şovre, Aurel Oniţa.

Stadion: Drobeta Tr. Severin, spectatori: 200