În ultima etapă a turului, Pandurii a câştigat la scor de neprezentare

Pandurii: Stanca – Unguruşan (56 Buleică), Mamele, Paraskevas, Momcilovic – Anton, Breeveld, Elton – Eric – Adrovic (25 Shamsin (77 Pleaşcă)), Dos Santos. Antrenor: Cristi Pustai

U Cluj: Vesselovki – Ciupe, Abrudan, Ninu, Târnăcop – Cristocea, Bucşa – Takacs, Borza (54 Mendy), Kovacs (62 Calcan) – Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja

Stadion: Municipal, spectatori 700

Au arbitrat: Cristi Balaj, Sebastian Gheorghe, Vladimir Urzică

Cartonaşe galbene: Shamsin, Dos Santos / Târnăcop, Ninu

Al 31-lea meci al sezonului pentru Pandurii s-a jucat aseară pe Stadionul Municipal. Gorjenii şi-au arătat limitele din punct de vedere ofensiv, însă asta e o altă problemă ce trebuie rezolvată neapărat în iarnă. Târgujienii au ratat din toate poziţiile, echipa nu joacă ceea ce se aşteaptă lumea, însă poate e scuzabil în condiţiile în care oltenii au jucat în jumătate de an cât alte echipe într-un sezon. Aseară, Pandurii s-a chinuit contra Universităţii Cluj, dar a obţinut o victorie care-i menţine pe olteni cu şanse la podium la finalul anului. Problema este că oltenii nu mai joacă la nivel înalt…

Repriza a doua i-a salvat

Aseară, Pandurii a întâlnit una din cele mai în formă echipe din Liga 1. Târgujienii veneau după patru meciuri la rând fără victorie, în timp de U Cluj avea moral beton după trei victorii la rând. Dacă noi ne batem la locurile de cupele europene, clujenii se bat la retrogradare, iar diferenţa aceasta s-a văzut la raportul ocaziilor de gol. Târgujienii au ratat prin Dos Santos două mari ocazii, dar portarul Veselovski a reuşit să-l blocheze pe atacantul oltenilor. După cele două ocazii ale lui Dos Santos au urmat alte două ale lui Adrovic, dar acesta a arătat că este limitat din toate punctele de vedere, o ocazie monumentală fiind aceea în care vârful din 4 metri a trimis peste buturi. Drept răsplată că a ratat, Adrovic a fost trimis la vestiare. Cel intrat în locul său nu a rupt gura târgului, însă Shamsin a marcat în partea a doua. Până în minutul 58 nu s-a mai consemnat nimic, doar vreo două şuturi pe spaţiul porţii clujene. În minutul 58, Eric i-a pasat lui Shamisn, iar acesta a şutat sec şi a marcat. Gorjenii au mai marcat prin Eric, dar arbitrii au anulat reuşita, aşa că publicul de pe Municipal a stat cu inima cât puricele până pe final. În minutele 86 şi 90 oltenii au mai marcat de două ori. Prima dată prin Dos Santos a reluat cu capul, portarul Veselovski a prins mingea în jurul liniei porţii, iar arbirii au validat golul. În minutul 90 acelaşi Dos Santos a marcat cu un şut la colţul lung din careu, pentru un 3-0 nesperat la pauză.

Delegare dubioasă

Comisia Centrală a Arbitrilor o comite din nou. Aseară, la meciul de la Târgu-Jiu arbitru de rezervă a fost Horaţiu Feşnic, din Cluj Napoca. Nu ar fi vreo problemă dacă acesta nu s-ar fi băgat în seamă în minutul 68, atunci când după ce Eric a marcat golul de pe margine a venit semnalul că reuşita trebuie anulată. Şi a fost anulată pe motiv că cel care a centrat, Shamsin nu era în joc el fiind „învoit” pentru îngrijiri pe marginea terenului.

S-au pozat

Cu o zi înaintea meciului cu Universitatea Cluj, jucătorii de la Pandurii alături de stafful de conducere au făcut fotografia de final de an. De la poza de grup nu au lipsit Marin Condescu alături de Eugen Pârvulescu, Daniel Băloi, Viorel Temelescu şi primarul Florin Cârciumaru. De la fotografia de final de an au lipsit patru jucători, toţi accidentaţi, Predescu, Matulevicius, Nicoară şi Rubio.