Gorjenii au revenit pe poziţia a doua în Liga 1

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Voiculeţ, Nistor, Răduţ (87 Karim) – Maxim (81 Băcilă), Lemnaru (54 Matulevicius), Cristea. Antrenor: Petre Grigoraş.

Concordia: Niţă – Belu, Leca, Belica, Fl. Ilie (70 D. Stan), Banbara (46 Popovici) – Purece, Pană, Serediuc, Creţu – Wellington (82 Ibric). Antrenor: Ilie Stan.

Cartonaşe galbene: Viera (27), Băcilă (89) / Banbara (29), Purece (52)

Cartonaş roşu : D. Stan (74)

Arbitri: Dragoş Istrate – Miclos Nagy, Bogdan Hârlab

S-a terminat cu seria de remize de acasă. Aseară, Pandurii a învins Concordia Chiajna cu 2-1, victorie care readuce echipa olteană pe locul doi în Liga 1 cu o etapă înainte de final. Dar nu a fost deloc uşor pentru că adversarii pandurilor au opus rezistenţă şi au reuşit să le dea mari dureri de cap oltenilor. Într-un final am câştigat şi asta e tot ceea ce contează.

Păcatul ratărilor

Gorjenii au reuşit o primă repriză bună, au avut ocaziile cele mai mari, posesia, dar nu şi norocul pentru că târgujienii au ratat exasperant de mult. Cel puţin patru situaţii clare de gol au fost irosite de elevii lui Grigoraş care continuă să pătimească la finalizare. Meciul de aseară a fost unul cu un început perfect pentru Concordia, o echipă care a venit să se apere. În chiar minutul 1, atacantul Wellington a scăpat pe stânga, printre fundaşul nostru dreapta şi fundaşul central Viera, a pătruns şi de la 14 metri a şutat la colţul scurt marcând. Greşeli în lanţ taxate de oaspeţi. Aşa că meciul a început de la 0-1. Gazdele nu au acuzat şocul golului, şi au revenit repede în terenul advers. Lemnaru în minutul 3 a reluat cu capul din 6 metri, dar pe lângă pentru ca apoi Cristea din 6 metri din situaţie de singur cu portarul să trimită pe lângă poarta goală. Ocaziile au continuat şi Voiculeţ a şutat de la 16 metri, Niţă a scos în lateral până la Cristea care a centrat şi el, dar Lemnaru din 4 metri a trimis pe lângă. O nouă ocazie uriaşă. Şi nu a fost tot. Maxim a şutat şi el de la 16 metri, dar pe lângă. Era acel meci în care nimic nu ieşea trupei oltene, parcă totul era pe dos. Răduţ a tras şi el de la 20 de metri, dar mingea nu a prins cadrul porţii. Cu patru minute înainte de finalul primei părţi, Voiculeţ şi-a luat inima în dinţi şi a şutat de la 30 de metri, mingea a prins pământul în faţa porţii şi a intrat în poartă. Mare gafă de portar, dar ce mai conta. Era 1-1 şi Grig putea regândi partitura pentru actul secund. În partea a doua jocul s-a schimbat, din acea echipă ofensivă, Pandurii a trecut la un joc mai pragmatic. Oaspeţii mai determinaţi au început să aibă posesie în jumătatea noastră, ceea ce oferea o doză de suspans partidei. Gorjenii s-au apărat conştiincios, şi au punctat când trebuia. În minutul 71 Maxim a marcat din 65 metri după câteva nereuşite ale oltenilor. Golul a tulburat rău apele. Centralul Dragoş Istrate alături de Miklos Nagy au apreciat greşit un fault în careu asupra lui Voiculeţ, însă arbitrii au mutat faza în afara careului. Apoi, un jucător oaspete şi-a pierdut cumpătul faultându-l dur pe Maxim, aşa că a văzut direct roşu din partea arbitrului. Showul a continuat, Ilie Stan a vociferat la adresa arbitrului fiind şi el eliminat, moment în care a vrut să intre pe teren să-i ceară socoteală arbitrului. La ieşirea de pe teren, Stan a adresat şi câteva vorbe de „dulce” spre banca pandurilor, cel vizat fiind Eugen Pârvulescu.
    La 2-1 şi cu un om în plus, oltenii s-au apărat şi au reuşit să câştige trei puncte importante.

Meci special pentru Pandurii

Partida de aseară cu Concordia Chiajna a fost una specială pentru olteni. Din cel puţin două motive. Primul, echipa târgujiană a ajuns la al 250-lea joc în Liga 1, al 125-lea acasă. Al doilea motiv, Petre Grigoraş a devenit cel mai longeviv antrenor pe banca pandurilor cu 74 de jocuri în care a fost principal al oltenilor devansându-l cu un joc pe Eugen Neagoe care are 73 de meciuri la Pandurii. Grig este al 11-lea tehnician care a antrenat Pandurii în primul eşalon având şi cea mai bună medie de puncte câştigate.