sâmbătă, mai 11, 2024
    AcasăNews AlertSuper Energia !

Super Energia !

Trupa lui Andrieş a produs surpriza etapei învingând ocupanta locului doi

Energia: Dragomir, Rădulescu, Motoi – Păiuş (5 goluri), V. Popescu, Apolzan (9), Asoltanei (5), Ilieş (4), Mocanu (1), Geică, Mledenciu, Udriştoiu, Enache, Şandru (1), A. Popescu (3), I. Mazilu (3). Antrenor: Liviu Andrieş.

Bacău: Laufceag, Tamaş, Tevzadze – Iancu (1 gol), Rotaru (2), M. Bondar (4), Ramba (1), C. Manea, B. Voica (2), Bujor, Ghiţă (8), Gurkovski (2), Dospinescu (5), Sipoş, Păunică (1), Kurilenko (3). Antrenor: Eliodor Voica.

Arbitrii: V. Pavel – M. State.
    Sala Sporturilor Târgu-Jiu, spectatori 600

Handbaliştii de la Energia au plecat cu şansa a doua în faţa celor de la Ştiinţa Bacău. Dar calculele hârtiei pot fi date tot timpul peste cap, iar energia a produs şocul etapei şi a pus capăt luptei pentru campionat. Prin simplul fapt că a pierdut la Târgu-Jiu, Ştiinţa Bacău a rămas la şase puncte în spatele liderului HCM Constanţa, aşa că se poate spune că oltenii au ucis campionatul. Rezultatul înregistrat vineri seara, 31-29 pentru Energia este o surpriză, însă una frumoasă pentru olteni.

Au avut energie

Mulţi nu au dat nicio şansă Energiei în meciul cu Ştiinţa Bacău. Faptul că cu câteva zile înainte la Târgu-Jiu se impusese o echipă mai slab cotată, Bucovina Suceava, a făcut din Energia un aut-sider veritabil. Dar meciul s-a jucat pe teren, iar oltenii au strâns rândurile şi au reuşit un super joc. Cel mai bun din acest sezon. Partida a fost una extrem de strânsă cu ambele echipe aflându-se la conducerea jocului, însă la final cei fericiţi au fost oltenii. Vizitatorii au început mai bine, apoi gazdele au preluat conducerea, 3-2, după care tot oaspeţii conduceau pe tabelă după 10 minute, scor 6-8. Mai departe scorul a mers în felul următor: 8-10, 10-10, 13-10, 17-13 pentru ca la pauză să fie 18-15. În partea a doua s-a jucat în acelaşi fel, suspansul păstrându-se până în ultimul minut. Evoluţia scorului a fost următoarea: 20-20 în minutul 38, 23-20 în minutul 41, 23-23 în minutul 44 pentru ca apoi să se meargă cap la cap până spre final. În minutul 56, băcăuanii conduceau cu 27-28, însă, de acolo a început urcuşul gorjenilor. Cu un portar în zile mari, Dragomir, târgujienii au revenit pe tabelă şi în minutul 58 conduceau cu 30-28. Finalul a fost încins pentru că oaspeţii au revenit la un gol în spatele Energiei, dar Păiuş a marcat golul victorie cu câteva secunde înainte de final. S-a terminat 31-29, o victorie care menţine Energia în plutonul fruntaş al Ligii Naţionale.

Fiesta de la final

Imediat după fluierul final al partidei gorjenii au sărit în sus de bucurie. S-au îmbrăţişat, au cântat de bucurie, toţi fiind de aceeaşi părere: Energia realizase o victorie mare. Echipa selecţionerului Eliodor Voica a fost răpusă de ambiţia şi dăruirea unei echipe oltene care şi-a recâştigat zâmbetul după meciul pierdut cu Suceava. O dovadă a faptului că oltenii O dovadă a faptului că s-a greşit prin programarea meciului la ora 11.00 cu Suceava stă acest joc cu Bacău disputat la ora 18.00. „Probabil, ora la care am jucat e ora care ne convine. Băieţii au fost foarte montaţi, dacă jucam şi cu Suceava la aceeaşi oră era la fel de bine pentru noi”, a spus Liviu Andrieş. Apoi, antrenorul Energiei a vorbit despre acest succes important. „Este o victorie de moral şi nu numai. Orice punct contează. Dacă pierdeam coboram pe locul 8 şi era cam nasol pentru noi. Sunt fericit, e o victorie pe care mi-o doream, în faţa unei echipe puse la punct din toate punctele de vedere. Am făcut un joc foarte bun, îi felicit şi mă bucur că sunt antrenorul lor. Mă aşteptam să schimbăm atitudinea, i-am văzut montaţi la antrenamente, şi-au dorit să câştige. Când Târgu-Jiu joacă împotriva unor echipe de top joacă foarte bine”, a comentat Liviu Andrieş. Şi Gore Popescu e de aceeaşi părere. „Meciul acesta a fost pregătit foarte bine, psihologic, tactic. Cu mulţi accidentaţi Liviu a reuşit să o scoată la capăt. Îi felicit, pentru că e victoria lor. Cred că astăzi (n.red: vineri), la Târgu-Jiu, lua bătaie orice echipă din Liga Naţională şi sper să facem toate meciurile aşa. Determinarea aceasta compensează valoarea lotului”, a spus şi şeful Energiei.

„E cel mai bun meci făcut de noi în acest sezon. Mă bucur pentru victorie, e un succes foarte important pentru noi”, Liviu Andrieş, antrenor Energia.