duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertSuper Energia!

Super Energia!

Surpriză după surpriză: Energia câştigă pe terenuri interzise

Echipa de baschet Energia scrie istorie în cupele europene. Aflată la debut în competiţia europeană, Energia reuşeşte să câştige acolo unde nimeni nu ar fi îndrăznit să viseze: la Brindisi şi Okapi, terenuri interzise adversarilor. Ei bine, târgujienii au dat două mari lovituri în două deplasări consecutive, Italia şi Belgia, şi asta după ce în primele patru „ieşiri” europene, gorjenii cedaseră de fiecare dată. Dar, acum, Energia este pe val, a reuşit o nouă uriaşă victorie în deplasare în Belgia după ce în urmă cu două săptămâni bătuseră în Italia. În aceste condiţii, Energia are tot dreptul să viseze la calificarea în sferturile de finală ale EuroChallenge.

Ce lovituri!

În grupa I, doar două meciuri s-au încheiat până acum cu victoria oaspeţilor, în ambele amfitrioni fiind baschetbaliştii de la Energia. aşa se face că oltenii au câştigat în Italia la Brindisi şi acum în Belgia, pe terenul vicecampioanei din această ţară, Okapi Aalstar. Ultima ispravă a şocat din nou Europa, după ce în meciul de la Târgu-Jiu, românii au câştigat la 33 de puncte, acum în retur aceeaşi români s-au impus cu 84-82 devenind marii favoriţi ai grupei. Practic, dacă Energia va câştiga şi meciul de miercuri cu BC Astana de la Târgu-Jiu, atunci lucrurile sunt clare, gorjenii sunt 100% în sferturile de finală ale EuroChallenge de pe primul loc în grupă. Acest loc creează un mare avantaj în sferturi pentru că echipa de pe primul loc din grupa noastră va juca două meciuri acasă în faza următoare şi doar unul în deplasare, în timp ce clasarea pe locul doi face ca echipa noastră să joace două meciuri afară şi unul acasă în faza următoare.

Mai inspiraţi…

În Belgia, Energia a plecat cu gândul să joace un baschet de calitate, să-şi joace şansa şi să facă cinste baschetului românesc. Şi toate le-au ieşit bine baschetbaliştilor de la Energia care au câştigat un meci pe care trebuie spus în mare a fost controlat de gazde. Potrivit statisticii, Okapi a condus ostilităţile pe tabelă mai bine de 30 de minute, în timp ce Energia a condus în şase minute şi ceva, însă suficient şi atunci când trebuie pentru a câştiga acest joc teribil de greu. Gorjenii au jucat bine în momentele cheie, au gestionat bine situaţia în teren în anumite momente ale jocului, aşa că printr-un joc bun colectiv s-a reuşit miracolul: victoria în Belgia. Meciul a fost extrem de animat, gazdele au avut şi 10 puncte pe tabelă pe parcursul sfertului trei, însă pe final, târgujienii au gestionat bine meciul şi a întors scorul în favoarea lor, 84-82.

Mândrii de performanţă

Antrenorul Energiei, Antonis Constantinides este fericit. „Este prima dată când Energia participă într-o competiţie europeană, am reuşit să trecem în cel de al doilea tur, iar acum suntem la conducerea acestei grupe. Cu două jocuri acasă împotriva celor de la Astana şi Brindisi avem o şansă bună pentru a merge în sferturile de finală”, a declarat Antonis Constantinides, antrenorul Energiei. Şi Tal Karpelesz a vorbit după meciul din Belgia. „Antrenorul nostru ne-a pregătit 100% pentru acest joc şi am ştiut ce să facem împotriva celor de la Okapi. A fost un meci foarte fizic şi agresiv. Nu am fost mult mai buni decât Okapi, dar am luat deciziile corecte la sfârşitul meciului”, a spus Tal Karpelesz.