Una caldă şi alta rece la Energia

Baschetul a pierdut la Mediaş, iar handbalul a câştigat la Ploieşti

Cele două echipe ale Energiei au avut evoluţii diferite în week-end. Trupa lui Slobodan Nikolic a cedat în deplasare la Mediaş, în timp ce echipa lui Liviu Andrieş s-a impus în deplasare la CSM Ploieşti. Astfel, un nou week-end cu bune şi rele la Energia.

Eşec pe mâna lor

Echipa de baschet a avut un meci important la Mediaş, un meci ca o finală pentru accederea în play-off. Gaz Metan Mediaş s-a impus cu 75-71 şi a adus supărarea în lotul gorjean. Dar, elevii lui Nikolic trebuie să fie supăraţi pe ei pentru că au dat dovadă de masochism în timpul jocului din Ardeal. Se poate spune că Energia s-a bătut singură după ce gorjenii au ratat exasperant de mult din situaţii clare de finalizare. Ratările dar şi jocul modest din apărare au adus un nou eşec trupei gorjene. Meciul începuse bine cu oltenii la conducerea partidei, astfel că în primul sfert au condus ostilităţile de la un capăt la altul. Ba chiar, trupa lui Niklolic a avut şi şapte puncte avans, 5-12 sau 15-22. După zece minute scorul a fost de 17-24. După aceea, oltenii au avut şi 10 puncte avans, 17-27, dar un parţial de 13-2 pentru Gaz Metan a schimbat situaţia de pe tabelă, 30-29. dar, la pauza marte Energia a avut avans pe tabelă, 39-44. Ce a urmat a fost un dezastru total. În zece minute Energia marcat doar 10 puncte, în timp ce gazdele au marcat dublu, aşa că în minutul 30 scorul era 59-54. Oaspeţii au ratat foarte mult, în special aruncările de la distanţă, aşa că revenirea gazdelor a fost inevitabilă. În ultimele zece minute Energia a fost neputincioasă, a continuat să greşească iar eşecul a fost meritat, 75-71.

Veste bună de la handbal

Dacă baschetul a pierdut, vestea bună vine de la handbal. Echipa lui Andreiş a câştigat la Ploieşti contra celor de la CSM, victorie care lămureşte cumva situaţia din subsolul clasamentului. Totuşi, oltenii nu au avut viaţă uşoară în victoria 23-20 de la Ploieşti. „Am ratat foarte mult, ratări clare ce ne dau de gândit. Am avut cel puţin 10 eliminări, am muncit mult pentru victorie. Oricum, este un succes meritat. Apărarea a mers foarte bine, Rok Jelovcan a apărat şi el bine, aşa că am făcut ceea ce trebuia. Mă nemulţumesc acele ratări pe are trebuie să le eliminăm din joc”, a comentat Liviu Andrieş.