Victorie fără dubii!

Diferență mare de valoare între Energia și Danubius Galați. Dacă la târgujieni joacă handbaliști care au fost și care pot ajunge la națională, de partea opusă cei de la Galați au doar no name-uri în lot, handbaliști care oricât de mult ar juca cu ambiție nu pot răsturna munții. Iar duelul de ieri de la Târgu-Jiu a fost unul inegal din toate punctele de vedere, oltenii fiind net superiori, așa că jocul a semănat mai mult cu unul de antrenament. S-au exersat anumite scheme de joc, ba chiar Andrieș și-a permis luxul să mizeze și pe rezerve, totul fiind o simplă joacă pentru Energia.

sport-02-27

Șelaru, evidențiat

Danubius Galați este o echipă limitată și care nu poate răsturna carurile mari ale echipelor care plătesc salarii poate și de zece ori mai mari, iar Energia este un exemplu. În meciul de aseară s-a pus în discuție doar diferența de pe tabelă la final. Semn că oltenii nu și-au prea făcut griji a fost reacția lui Liviu Andrieș pe parcursul meciului, acesta preferând să stea liniștit pe scaun și rar să se ridice să dea indicații. Și prima parte a fost așa cum se aștepta toată lumea, la discreția gorjenilor. Poate primele 10 minute să fi fost ceva mai echilibrate, 2-2, 4-3, după care oltenii au pus gol după gol pe tabelă. Nici nu puteau avea probleme târgujienii în fața unei echipe care cu greu ține ritmul de joc. Așa că Energia a ajuns să conducă după 20 de minute cu 8 goluri, 14-6, o diferență corectă dacă este să analizăm valoarea celor două loturi. Totuși, la pauză scorul a fost de 18-12, șase goluri care ofereau liniștea în tabăra oltenilor și datorită celor 11 intervenții ale portarului Șelaru.

S-au relaxat

În startul părții a doua, oaspeții s-au apropiat la patru goluri, 18-14, dar, s-a ajuns la 20-14, după care oaspeții au revenit la 20-17, semn că meciul era departe de a fi jucat. Culmea, cu jucătorii considerați titulari în teren, Energia se chinuia să joace cu modesta adversară din Galați, vedetele gazdelor jucând sub așteptări, demotivați. A fost 26-21 în minutul 47, 29-23 minutul 52. Victoria se contura și mai evident, 30-23 în minutul 55, pentru ca la final să fie 34-25.

Susținuți de grei !

După multă vreme la meciul echipei de handbal Energia au venit și finanțatorii. Dacă anul trecut era justificată absența finanțatorilor din pricina rezultatelor proaste, se pare că anul acesta greii de la Energia și-au întors din nou atenția spre echipa de handbal. Acum nu rămâne decât handbaliștii să joace bine și să obțină rezultate pozitive…