16.1 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertVictorie muncită

Victorie muncită

Nici vorbă de fotbal spectaculos în meciul de aseară al pandurilor. Cele două echipe sunt cunoscute ca unele care practică fotbalul spectacol, însă aseară au căutat doar să se anihileze una pe alta. O luptă surdă din care nu putea ca cineva să iasă câştigător fără aportul şansei. Gazdele au avut noroc, dar au muncit pentru a-şi asigura acest avantaj. Într-un final am câştigat trei puncte cu care am ajuns pe locul cinci în Liga 1, ceea ce e foarte bine după 10 runde scurse. Acum urmează meciul de vineri seara cu U Cluj, iar apoi miercurea viitoare de la ora 16.00 în Cupă contra celor de la FC Braşov.

Joc dârz

Pandurii nu a mai etalat fotbalul din alte partide. Gorjenii nu au mai avut acea posesie constructivă prin care să-şi domine adversarul, să-şi creeze ocazii şi asta pentru că cei de la Gaz Metan au stat sus în teren şi nu au dat spaţii pandurilor care au fost vizibil incomodaţi de presingul oaspeţilor. De aceea au ieşit puţine faze de poartă, doar două mai periculoase în primele 45 de minute. Prima au avut-o gazdele, şutul lui Voiculeţ fiind scos cu piciorul de portarul Vâtcă. Asta abia în minutul 29. următoarea a aparţinut celor de la Gaz Metan, Bud după un fault la Cardoso a scăpat spre poartă, însă singur cu Mingote a trimis pe lângă buturi. Asta a fost povestea primei părţi.

În actul secund oltenii au început ceva mai tare, au împins jocul spre poarta lui Vâtcă, însă până în minutul 60 nu au reuşit să pună în pericol poarta vizitatoare. În acel minut, Stromajer s-a trezit singur cu portarul oaspete, dar a tras slab în braţele goalkeeperului din Mediaş. Gazdele au continuat să împingă jocul spre careul advers şi presiunea a crescut la poarta lui Vâtcă. În minutul 74 gorjenii au şi marcat, Grigoraş junior a centrat, Lemnaru a întors mingea din careul mic până la Stromajer, iar slovenul aflat la 9 metri de poartă a şutat cu sete şi a marcat. 1-0 şi bucurie în tribune. Până la final gorjenii s-au apărat şi au scos trei puncte importante.

Blestemul accidentărilor

Şi la acest meci a fost nevoie de intervenţia celor de la Salvare. Parcă e un făcut, un blestem pentru meciurile gorjenilor ca cineva să aibă nevoie să ajungă la spital pentru a primi îngrijiri medicale. Acum a fost rândul adversarilor gorjenilor să aibă nevoie de Salvare după ce Paul Pârvulescu, fiul preşedintelui gorjean s-a lovit la gât şi a adus panica pe Municipal. Numai în pielea lui Eugen Pâvulescu să nu fi fost în acele momente în care fiul său era pe mâna medicilor. La final s-a aflat verdictul, contuzie, aşa că jucătorul nu se fală în pericol.