28.4 C
miercuri, iunie 26, 2024
    AcasăSportVICTORIE a naționalei de fotbal a României, în meciul cu Ucraina pentru...

VICTORIE a naționalei de fotbal a României, în meciul cu Ucraina pentru EURO 2024

România a început în forță la Euro 2024, învingând Ucraina cu 3-0 la Munchen, în fața a zeci de mii de fani. Victoria a venit ca un cadou din partea jucătorilor români, chiar a doua zi după aniversarea selecționerului Edward Iordănescu, care a împlinit 46 de ani.

Ucraina a început presând, dar fără să trimită vreun șut pe poartă. În minutul 29, Man i-a pasat lui Stanciu, care a marcat spectaculos. Până la pauză, România a avut câteva ocazii, iar în repriza a doua, Marin a dublat scorul cu un șut de la distanță în minutul 53. La scurt timp, în minutul 57, Drăguș a închis tabela după o acțiune a lui Man. Ucrainenii au încercat să răspundă, dar fără succes, chiar și după o bară în prelungiri.

Această victorie convingătoare aduce România mai aproape de optimile Euro 2024, spre bucuria fanilor prezenți în număr mare în tribune.