Decesul cumplit al lui Dorinel Știrbu, tânărul de 21 de ani din Padeș, care a murit marți, după ce TAF-ul pe care îl conducea s-a răsturnat în pădurea de la Firizu, acesta fiind prins sub utilaj, a șocat toată comunitatea. Asta, mai ales că sunt fotografii care circulă în rândul apropiaților care arata că Dorinel era de nerecunoscut, după accidentul de muncă suferit.
Sunt și persoane care susțin că acesta era foarte supărat și chiar depresiv în ultimele zile, fapt care ar fi putut cauza accidentul de muncă, acesta nefiind concentrat în totalitate la activitatea periculoasă pe care o presta. Anchetatorii din judetul Mehedinți verifică, de altfel, firma din Gorj pentru care lucra salariatul decedat și susțin că în zona în care s-a răsturnat TAF-ul era gheață și noroi, fapt care ar fi cauzat alunecarea utilajului. Cert este doar că aceste anchete nu îl aduc pe Dorinel Știrbu înapoi la familia sa.
Mesajul soției cestuia este relevant în acest sens. „Ai plecat prea devreme dintre noi, soarta și destinul nu a vrut să fii lângă noi. Ne-ai lăsat cu inima îndurerată, fetița ta te caută”, a transmis soția lui Dorinel pe pagina sa de socializare.