20.9 C
sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăActualitateSportivii gorjeni se pot lăuda cu zeci de medalii

Sportivii gorjeni se pot lăuda cu zeci de medalii

83 de medalii au obţinut sportivii gorjeni la campionatele naţionale şi alte 7 medalii la competiţiile internaţionale la atletism, box, baschet, lupte şi radioamatorism. Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret a prezentat, ieri, un bilanţ al activităţii pe primele 9 luni ale anului. Horaţiu Gorun, directorul instituţiei, a precizat că la campionatele naţionale sportivii Clubului Sportiv Pandurii au obţinut 83 de medalii, cele mai multe fiind la atletism şi radioamatorism. De asemenea, Gorun a mai spus că sportivii gorjeni au câştigat alte 7 medalii la campionatele internaţionale de alergare montană, cross şi radiogoniometrie. Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Gorj pregăteşte sportivi la atletism, box, lupte, baschet şi radiogoniometrie. „Este un bilanţ din nou remarcabil pe partea de sport şi avem cu ce ne mândri. Avem sportivi foarte buni care aduc cinste Gorjului, cel puţin la campionate naţionale, cu 83 de medalii. Sectorul de lupte se revigorează încet-încet şi sigur se va ridica încet-încet. Încercăm să facem cât mai multe cu bani puţini. Constatăm o mai mare preocupare pentru sportul de performanţă, dar acest lucru s-a manifestat doar la nivel central”, a spus ieri, în cadrul unei conferinţe de presă Horaţiu Gorun, directorul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret.