Am făcut minuni în Israel !

Adevăraţi vicecampioni: Pandurii a bătut pe Hapoel chiar la Tel Aviv

Hapoel: Amos – Dgani, Colinn, Ilic, Shimon – Safuri (46 Gordana), Gerzicichi, Sasha, Zaguri (58 Vermouth) – Damari, Schechter. Antrenor: Ran Ben Shimon

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Mamele, Paraskevas, Momcilovic – Anton, Nistor- Buleică (46 Ciucur), Eric, Nicoară (64 Brata (Rada 88)) – Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Paolo Valeti, Alessandro Giallatini şi Fabio Galloni. Rezervă: Marco Guida (toţi din Italia)

Observator de arbitrii: Georgios Bikas (Grecia)

Delegat UEFA: Milovan Djukanovic (Muntenegru)

Cartonaşe galbene: Nicoară, Mamele

Stadion Bloomfield Arena, spectatori 8.000

Vicecampioana României, Pandurii a jucat senzaţional aseară la Tel Aviv. Deşi erau aut-sideri, românii au jucat cu ambiţie într-o atmosferă de Europa, ostilă pentru noi şi caldă pentru gazde. Şi gorjenii au jucat admirabil şi au reuşit o victorie la care nimeni nu se aştepta. Pandurii a câştigat la Tel Aviv şi a reuşit o calificare istorică.

Oltenii au început ca o echipă mare meciul de la Tel Aviv. Au ştiut că doar dacă atacă pot reuşi să facă ceva. Şi startul a fost furibund. Ocazii peste ocazii, ratări incredibile. Matulevicius a dat startul ratărilor, şut de la 18 metri, reţinut de portar. Şi Nistor a tras de la 20 de metri, dar fără efect pe tabelă. Nicoară a continuat seria atacurilor, dar a fost blocat în careu. Şi Buleică a tras din care peste poartă, iar apoi Paraskevas nu a reuşit să trimită balonul în poartă din 4 metri. Prima situaţie de gol a gazdelor a venit în minutul 18, Sasha a tras de la 25 de metri, dar balonul a ocolit poarta. Şi în minutul 21 a picat bomba. Momcilovic l-a faultat în careu pe Gerzicichi, iar arbitrul a dictat penalti. Damari a marcat şi s-a făcut 1-0. Scor absolut mincinos. Gorjenii au avut reacţie, iar Nicoară a tras în plasa laterală. Când jocul părea că va curge spre poarta noastră, a picat golul. Iarăşi neaşteptat şi contrar cursului jocului. În minutul 31 Eric a tras de la 18 metri şi a marcat. 1-1 şi calificarea se juca. Până la pauză nu a prea mai fost nimic de consemnat. După pauză Pustai a mutat inspirat. A intrat Ciucur, iar acesta a marcat în minutul 49 din careu. Gazdele s-au aruncat în atac, Vermouth a avut două situaţii de gol, în timp ce la poarta opusă Ciucur a trimis un lob din dreapta, balonul a lovit bara laterală, a revenit la Eric iar acesta din 8 metri a trimis pe lângă buturile adverse. La final ne-am apărat eroic şi am câştigat în Israel.

Pe urmele Barcei

Meciul jucat joi seara pe Bloomfield Arena este al treilea care s-a jucat în ultimele patru zile. Mai întâi acolo a jucat Barcelona în acel turneu de promovare a păcii într-o zonă în care pistoalele şi armele sunt la vedere. După aceea, pe acelaşi teren a jucat şi Maccabi Tel Aviv împotriva celor de la Basel în turul 3 al Champions League, scor 3-3. La două zile distanţă, joi seara a evoluat şi Pandurii. Mai trebuie menţionat faptul că pe acelaşi teren, Barcelona, Maccabi, Pandurii şi Hapoel s-au antrenat, iar suprafaţa de joc a fost impecabilă nefiind afectată în vreun fel de densitatea de jocuri de pe Bloomfield Arena.

Azi e tragerea pentru play-off

Pandurii va participa astăzi la prânz la tragerea la sorţi pentru desemnarea meciurilor din play-off este ultimul tur înainte de accederea în grupele Europa League. Şi de această dată, gorjenii nu vor fi cap de serie şi vor da peste un adversar greu.