24 C
duminică, mai 26, 2024
    AcasăHeadlinesAstre nefavorabile!

Astre nefavorabile!

În finala pentru locul doi, Pandurii a fost bătută măr de Astra în 10 minute de coşmar timp în care gorjenii au luat trei goluri

Pandurii şi Astra s-au luat la trântă cu istoria. Niciuna din cele două echipe nu au încheiat vreodată turul de campionat aşa de sus în clasament. Astra ne-a bătut, ne-a luat şi faţa în Liga 1 ajungând pe locul doi, în timp ce noi trebuie să ne mulţumim cu poziţia a treia. Poate nu putem mai mult, însă este o performanţă să termini turul şi pe locul trei în Liga 1 în faţa unor echipe cu loturi mai bune şi cu bani mai mulţi.

Seară neagră

Pandurii când pierde o face în mod categoric. Am luat 4-0 de la Petrolul, 3-0 de la Dinamo, apoi 2-0 de la Viitorul Constanţa, iar acum am luat 4-1 de la Astra. Când e să luăm bătaie, o facem în mod categoric, însă asta este. Aseară, Pandurii a jucat slab la Astra şi am cedat locul doi în Liga 1. Am terminat turul pe locul trei, ceea ce rămâne o performanţă. Pandurii a jucat slăbuţ în prima parte a meciului de aseară de la Giurgiu, însă gorjenii au avut noroc. Trupa lui Grig a plimbat mingea fără a periclita poarta lui Silviu Lung junior. Gazdele au deschis scorul prin Seto Takayuky în minutul 9 după o centrare la care mamele nu a ştiut s stea în teren, iar japonezul a reluat cu capul din 5 metri în duel cu Viera. Era 1-0 şi oltenii erau pe locul trei în Liga 1. Gorjenii au continuat să plimbe la minge, dar fără a pune cumva în pericol poarta lui Silviu Lung. La poarta cealaltă era alertă de cod roşu. Di Stefano a şutat de la marginea careului de 16 metri, însă balonul a ocolit poarta pandurilor. Gorjenii au avut o reacţie de moment, Maxim a tras din careu, dar Morais sărit la sacrificiu a evitat golul. Budescu putea marca în minutul 40, dar Mingote a scos mingea din lovitură liberă de la 25 de metri. Oltenii au reuşit să şi marcheze contrar cursului jocului, Cristea a centrat de pe stânga, iar Maxim a reluat din careul mic în poarta astralilor. La pauză a fost 1-1, un rezultat care nu prea era conform cu realitatea din teren.

După pauză s-a năpustit potopul. Potopul de goluri în poarta pandurilor. A fost un prim sfert de oră foarte prost, mai exact vreo 12 minute în care zarurile au fost aruncate. Pandurii era ca un boxer care încasa pumni în plină figură. Totul a început în minutul 47 când Mureşan l-a depăşit la cap pe Mamele şi a trimis în poarta lui Mingote. Nu a fost totul. În minutul 53 Budescu a şutat din lovitură liberă de la 25 de metri, mingea s-a dus în vinclu şi a fost 3-1. Deja meciul era jucat, însă Astra nu a avut milă de noi. Aşa că după alte două minute a mai picat un gol şi tot în poarta noastră. Fatai i-a luat faţa în careu lui Unguruşan şi din unghi a şutat sec şi a făcut 4-1 pe tabelă. O seară de coşmar pentru olteni, o seară de uitat. Era minutul 56 şi deja se stabilise câştigătoarea, iar ultimele s-au jucat pentru că trebuiau să se mai joace. Oltenii au încercat să reducă din handicap, au încercat câteva şuturi spre poarta lui Lung prin Maxim, Nistor sau Voiculeţ, dar degeaba. Ultimele 30 de minute au fost lipsite total de spectaculozitate, s-a jucat între cele două careuri fără a se schimba cumva tabela. Gorjenii au colectat cartonaşe galbene de zor, iar asta va conta de acum încolo…

Lung – Bărboianu, Găman, Mureşan, Morais –Amorim (83 Tembo), Yahaya, Seto, Di Stefano – Budescu, Fatai (73 Ivanovski). Antrenor: Valentin Sinescu

Mingote – Unguruşan (61 Pleaşcă), Viera, Mamele, Al. Vlad – Voiculeţ, Nistor (80 Ad. Rusu), Răduţ – Maxim, Matulevicius, C. Cristea (62 Karim). Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Radu Petrescu, A. Oniţă, Dr. Iliescu

Cartonaşe galbene : Unguruşan (27), Viera (49), Nistor (53), Voiculeţ (81), Rusu (87)