AcasăHeadlinesEnergia ratează play-off-ul, Nikolic ca şi demis!

Energia ratează play-off-ul, Nikolic ca şi demis!

Antrenorul sârb despre jocul echipei sale şi atmosferă: „Catastrofă, ruşine, mare ruşine”

S-a terminat! Energia nu mai poate prinde play-off-ul iar antrenorul sârb Slobodan Nikolic îşi încheie experienţa la Târgu-Jiu. În cel mai scurt timp tehnicianul va fi executat, iar la cârma echipei va fi numit cu titlu de improvizaţie un alt antrenor. În schimb, jucătorii nu vor fi amendaţi. La cum au jucat în ultimul meci cu codaşa Farul Constanţa jucătorii ar trebui să-şi pună mari semne de întrebare dacă îşi merită cu adevărat banii câştigaţi la Târgu-Jiu. Energia a pierdut surprinzător cu Farul şi şi-a anulat şansele la play-off.

Ce penibili!

Cei care au venit la Sala Sporturilor sâmbătă seara au pierdut două ore din viaţă asistând la un meci de toată jena. Energia, echipa noastră trebuia să defileze contra Farului, să facă spectacol şi să arate ca o echipă normală. Dar nu a fost deloc aşa. Ei bine, trupa noastră a jucat prost în mare parte din timp, penibil într-o măsură mai mică şi la final în loc de aplauzele care şi le-au primit, cei de la Energia meritau să li se bată obrazul de ruşine. Farul s-a impus cu 76-71, o victorie la care nici măcar oaspeţii nu se aşteptau, însă oricine putea învinge Energia sâmbătă seara. Antrenorul Energiei a fost depăşit de meci, Slobodan Nikolic nereuşind să se impună în faţa grupului care nu-l mai vrea la echipă. Această stare de spirit din lotul gorjean e una ce trădează laşitate dar şi nepăsare pentru interesul clubului. Energia a cedat meritat în faţa celor de la Constanţa. Trei din cele patru sferturi au fost câştigate de oaspeţi, ceea ce spune multe despre cum s-a jucat. Păi e posibil ca o echipă ce se bate la retrogradare să conducă mult timp cu 7, 8 sau 10 puncte la Târgu-Jiu? În mod normal nu este posibil una ca asta, dar acum a fost. Oaspeţii au avut în proporţie de 90% din timp conducerea pe tabelă, iar acest lucru e greu de trecut cu vederea. Oaspeţii au câştigat primul sfert cu 25-24, apoi şi pe următorul cu 19-12, aşa că la pauză tabela arăta scorul de 44-36 în favoarea Farului. În partea a doua, gazdele au dat impresia că revin, dar nu au putut mai mult decât să reducă din handicap, aşa că sfertul trei a fost câştigat de Energia, scor 19-15. Ultimele zece minute au fost şi ultimele de chin, Energia a cedat şi Farul s-a impus meritat cu 76-71.

Nikolic e out

Toată lumea se aştepta ca după acest eşec Slobodan Nikolic să vină şi să anunţe că pleacă. Ei bine, antrenorul nu a făcut acest anunţ spre disperarea conducerii care va fi nevoită să-l strângă cu uşa pe antrenor pentru a pleca. Şeful secţiei de baschet, Dan Cumpănaşu se pare că a avut o discuţie scurtă cu Nikolic, iar acesta din urmă l-a anunţat că nu vrea să-şi dea demisia. Totuşi, în această seară va avea loc o şedinţă la Energia, iar prima măsură care se va lua va fi înlăturarea antrenorului. Ideea este că Nikolic nu vrea să plece, aşa că discuţiile de la şedinţă vor fi aprinse. „După meciul de la Giurgiu am pierdut atmosfera, am pierdut tot. Ceea ce s-a întâmplat acum este o mare, mare ruşine. Am pierdut, dar nu asta e cel mai ruşinos, ci faptul că Farul a avut 40 de minute mâinile sus şi ne-a condus non stop. Aştept 2-3 zile, acum nu ştiu ce să mai zic. CSM Bucureşti a pierdut acum acasă, dar şi noi am făcut-o şi şansele noastre sunt minime. Dacă ai pierdut acasă cu Farul nu mai ai timp în trei zile să te refaci pentru meciul de la Târgu Mureş şi asta e o problemă. Eu nu-mi dau demisia. Am contract. Nu ştiu dacă am fost demis. Vom vedea. Discuţie cu conducerea am avut după meciul cu Giurgiu, nu şi acum. Vom discuta luni. Nu aştept acum nicio decizie”, a fost anunţul făcut de Nikolic la finalul meciului. Chiar dacă antrenorul nu vrea să plece, conducerea va lua măsura care se impune. Şi asta pentru că dacă se va merge în continuare în aceeaşi formulă chiar riscăm să ajungem la retrogradare pentru că este evident că jucătorii nu mai au reacţie la ceea ce le cere Nikolic să facă. Problema este că aceşti jucători nu plătesc pentru răul făcut clubului!