luni, aprilie 29, 2024
    AcasăHeadlinesEşec nemeritat !

Eşec nemeritat !

Gorjenii au fost bătuţi de ghinion şi arbitru de centru

Fotbalul se joacă pe goluri. Degeaba ai zece ocazii dacă nu le fructifici, iar adversarii îţi înscriu de trei ori din trei ocazii. Cam asta s-a întâmplat ieri după-amiază la Vaslui. Pandurii a jucat mai mult fotbal decât moldovenii lui Viorel Hizo, însă degeaba pentru că punctele au rămas acolo. Dacă nu s-ar fi băgat în seamă arbitrul de centru Robert Dumitru, atunci oltenii ar fi plecat din Moldova cu cel puţin un punct, dar centralul le-a făcut cadou de sărbători gazdelor un penalti gratuit. Finalul a fost interzis cardiacilor, cu happy end pentru moldoveni.

Pandurii a fost echipa mai bună din meciul de ieri. A avut posesia mai mult, a avut ocaziile mai mari dar a avut şi ghinion. În schimb, trupa lui Viorel Hizo a jucat economicos, pe alocuri extrem de slab şi fără vlagă, însă a avut norocul de parte ei. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, un gol creat de Sânmărtean care a inventat o super pasă pentru Buhăescu acesta rămânând singur cu Mingote pe care l-a şi executat cu sânge rece. La 1-0 pentru FC Vaslui, Pandurii a făcut pasul în faţă şi a trecut la conducerea partidei. Gorjenii au început să şi rateze, Lemnaru nereuşind să-l dribleze pe Sânmărtean în drumul spre gol. Apoi, Nistor a tras din afara careului, dar mingea nu s-a dus în aţe, ci a ocolit poarta. Voiculeţ a încercat şi el să marcheze, dar şi şutul acestuia de la 20 de metri nu a prins cadrul porţii. Viera a fost şi el blocat la 3 metri de poartă, pentru ca apoi centralul Robert Dumitru să aplice lovitura mortală inventând un penalti după o fază în care Voiculeţ nu l-a faultat în careu pe Sânmărtean. Dar asta nu a văzut domnul arbitru şi a dictat penalti, iar Wesley a dus scorul la 2-0. scor mincinos. În partea a doua, oltenii au forţat şi au continuat să joace fotbal pe atac. Au apărut din nou ocaziile,,, iar în minutul 59 Nistor a redus din handicap după un şut din careu. Gorjenii au rămas în atac, au continuat să-şi domine adversara pe terenul ei. Voiculeţ şi Nistor de trei ori a încercat să-l învingă pe portarul moldovenilor care a zburat din bară în bară şi a evitat dezastrul pentru ai lui. Totuşi, în minutul 92 Batin a egalat, însă moldovenii au fost logodiţi cu norocul până la final şi au marcat golul victoriei la următoarea intrare în careul pandurilor în acest meci. S-a terminat 3-2 pentru Vaslui, rezultat mincinos, însă fotbalul nu este o ştiinţă fixă.