În premieră, gorjenii au marcat şase goluri în Liga 1 într-un meci

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Răduţ, Nistor, Maxim (15 C. Cristea) – Al. Grigoraş (69 Karim), Lemnaru (74 Matulevicius), Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş.

U Cluj: Boşneag – Krumov, Da Silva, Cucui, Ed. Nicola – Pătraşcu, R. Iancu (27 V. Dinu) – Firţulescu (46 Drăghici), Păcurar, Paulinho – Dos Santos (66 Szilaghi). Antrenor: Claudiu Niculescu.

Cartonaş roşu: Da Silva (65)

Arbitri: Cristi Balaj – Zoltan Szekely, Mircea Grigoriu.

Stadion „Tudor Vladimirescu”

Spectatori: 4.000

Au marcat: Ibeh (11, 22), Viera (15), Răduţ (65 – penalti), Matulevicius (77), Karim (85) / Pătraşcu (43), Păcurar (75)

Am călcat în picioare Universitatea Cluj. Am făcut şi spectacol. Suntem pe cai mari. Vom termina etapa în plutonul fruntaş. E prea devreme pentru a face sărbătoare, însă e momentul nostru de bucurie. Pandurii a jucat fotbal, l-a respectat şi am cules roadele. Am bătut Universitatea Cluj cu 6-2 în cel mai frumos meci al primei etape. Opt goluri plus alte multe ratări. Am fi putut câştiga şi cu 10-2, însă am mai şi ratat. Oricum, am marcat în premieră şase goluri în Liga 1 într-un meci, adică cu un gol mai mult decât într-un întreg retur în care echipa a retrogradat. Ce diferenţă !

Goluri din belşug

Anul acesta Pandurii şi-a propus obiectiv locurile 6-10. Nu se pot da verdicte după doar un meci, însă e clar că Pandurii e o favorită certă la ocuparea locurilor fruntaşe. Contra Universităţii, oltenii au jucat frumos şi au tranşat meciul rapid. După o ratare a lui Lemnaru în minutul 6, a picat golul cinci minute mai târziu. Ibeh va intra în istoria acestui campionat. Grig cel mic a pasat pentru Ibeh, iar jucătorul din atacul pandurilor l-a executat pe Boşneag. Acesta a fost doar începutul coşmarului pentru Universitatea. După trei minute, Răduţ a centrat din corner, iar căpitanul Viera a reluat cu capul din 6 metri. 2-0 în minutul 15. şi asta nu a fost totul. Gorjenii au continuat să apese pedala de acceleraţie, şi în minutul 22 Cristea a centrat de pe dreapta, iar Ibeh nemarcat în 4 metri a înscris. Ce început nebun de campionat! 3-0 în minutul 23. Deja se contura o victorie la scor. Gazdele au continuat să preseze, şi-au mai creat ceva ocazii prin Lemnaru şi Cristea, însă nu s-au mai lipit la gol. În schimb, oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu şi Pătraşcu a prins un şut din 8 metri care s-a dus sub transversala lui Mingote. 3-1, scor la pauză. După ce au ieşit de la vestiare, jucătorii Universităţii erau parcă leşinaţi. Aveau aceeaşi mimică a feţei ca în prima parte. Debusolaţi, lipsiţi de vlagă şi total depăşiţi, clujenii au arătat ca o echipă ce anul acesta se va chinui să-şi facă baremul.

Gorjenii în schimb au continuat să facă acea ţesătură de pase, să aibă posesie şi să marcheze. Până în minutul 66 am ratat ocazii importante, însă în acest minut s-a şi marcat. Răduţ a bătut perfect un penalti obţinut în urma unui henţ în careu a lui Da Silva, jucător eliminat la această fază, şi s-a făcut 4-1. Chiar dacă au jucat cu un om mai puţin pe teren, ardelenii au marcat, Păcurar a bătut bine o lovitură liberă în minutul 75 şi a făcut 4-2. Însă nu acesta a fost scorul final. Matulevicius la a doua atingere de balon a şi marcat. Jucătorul lituanian s-a trezit cu mingea la picior în mijlocul careului singur cu portarul Boşneag şi a tras tare, sus şi pe mijloc. Gol, şi 5-2 pentru Pandurii. S-a făcut chiar şi 6-2 în minutul 85. corner executat rapid, un doi Cristea – Karim, iar ultimul aflat şi el la debut a şutat din careu şi a marcat. 6-2 şi deja în tribună era sărbătoare. Euforia fanilor era totală, iar pasele gorjenilor erau încununate cu oleuri. Victorie absolut meritată, un start perfect pentru Pandurii în noua stagiune.