16.2 C
duminică, mai 12, 2024
    AcasăHeadlinesGorjenii, călcaţi în picioare de portughezi!

Gorjenii, călcaţi în picioare de portughezi!

Energia: Rădulescu (6 intervenţii), Dragomir, Mazilu (1 gol), Ilieş (4 goluri), Apolzan (8 goluri), Asoltanei (3 goluri), Păiuş (1 gol), Andrei Popescu (3 goluri), Şandru (1 gol), Mocanu (3 goluri), Vali Popescu, Enache, Mledenciu, Udriştoiu. Antrenor: Liviu Andrieş

Au arbitrat: Yaron Ben Dan şi David Levin (Israel)
    Delegat EHF: Jean Philippe Dubedout (Franţa)
    Sala: Da Luz – Pavilionul 2
    Spectatori: 400

Handbalul portughez e naşul Energiei. Anul trecut, Energia a părăsit Europa fiind eliminată de FC Porto. Anul acesta a venit rândul celor de la Benfica să ne elimine tot în urma unei duble victorii. Astfel, într-un bilanţ la general avem un 0-4 categoric, însă trebuie spus şi faptul că am jucat contra unor titani. Am căzut de pe un cal frumos, însă, căzătura ne cam doare. Portughezii nu au avut milă de noi şi ne-au tras-o serios pe cocoaşă, victorie la şase goluri la Târgu-Jiu şi 17 la Lisabona. Cam drastic.

Ne-au bătut rău

Energia a mers în Portugalia, pentru a încerca să facă minunea. Gorjenii au recunoscut de la bun început că nu mai au şanse la calificare, dar au vrut să moară frumos. Ei bine, calculele de acasă nu s-au potrivit cu ele de afară. Benfica a jucat serios şi acest al doilea meci deşi avea calificarea în buzunare. Mai mult, portughezii nu au avut milă de Energia şi a marcat ori de câte ori a avut ocazia. Gorjenii au ţinut pasul cu Benfica în prima parte, însă în actul secund a fost un adevărat măcel. După cum se jucase în primele minute, oltenii puteau emite pretenţii la un rezultat bun, au condus pe tabelă în primele cinci minute, iar apoi s-au ţinut aproape de gazde. Însă, pe finalul primei părţi, gazdele s-au distanţat de la 12-11 la 16-12 în doar cinci minute. La pauză, Benfica a avut patru goluri avans, şi nimic nu anunţa ce se va întâmpla în partea a doua. După pauză, Energia a fost de nerecunoscut, oltenii nu au mai găsit calea spre gol la fel de uşor, iar pe contraatac gazdele au marcat fără nicio jenă. De la scorul de 22-18 în minutul 35 s-a ajuns la 31-20 în minutul 48, adică un parţial de 9-2 care spune totul despre cum s-a jucat în acele minute. Tot într-un parţial de 10-3 s-a terminat şi meciul cu o victorie categorică a portughezilor, scor 41-24. Astfel, Benfica s-a calificat după o dublă victorie, scorul la general fiind de 74-51.

Mulţumiţi de prima repriză

Preşedintele Energiei, Gore Popescu s-a arătat mulţumit de jocul echipei sale în prima parte. „Două reprize total diferite. În prima am marcat 16 goluri şi am primit 20, adică a fost cât de cât în regulă. Repriza a doua a fost nefericită total. Am marcat doar opt goluri şi am primit 21. dacă în prima repriză am jucat bine, în partea a doua s-a văzut că avem o bancă de rezerve scurtă. Ne-au mai şi pus probleme pe atac cu apărarea 6-0, iar pe contraatac şi faza a doua ne-au dat goluri multe. Pe mine mă surprinde diferenţa de atitudine dintre reprize, însă asta este. Uităm de experienţa Lisabona şi mergem mai departe pentru că miercuri avem un nou meci infernal, de data aceasta acasă cu Constanţa în campionat”, a comentat Gore Popescu.