În sfârşit, am spart gheaţa la Bistriţa !

Oltenii au câştigat clar la Bistriţa, teren interzis pentru olteni până acum

GLORIA: Dolha – Peteleu, Tudose (cpt), Reano, Cafasso – Anton, Romario (65 Enescu) – Ayza (78 Laio), Predescu, Braganca (57 Tîrcă) – Curtuiuş. Antrenor: Nicolae Manea

PANDURII: Mingote – Pleaşcă, Rusu (cpt), Mamele, Al. Vlad – Voiculeţ (77 C. Cristea), Nistor, Răduţ – Al. Grigoraş (79 Karim), Matulevicius, Maxim (86 Băcilă). Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Marius Bocăneală (Galaţi) / Asistenţi: Aurel Oniţa (Constanţa) şi Artene Ovidiu (Vaslui)

Cartonaşe galbene: Ayza (20) / Al. Vlad (15, 80)

Cartonaş roşu: Al. Vlad (80)

Bistriţa era un teren interzis. Asta până la meciul de aseară al pandurilor în inima Ardealului. Gorjenii au spart gheaţa şi au reuşit un prim rezultat favorabil în patria lui Tata Jean. Boss-ul Gloriei Bistriţa a fost sperietoare pentru olteni, aceştia plecând tot timpul învinşi din Bistriţa. Dar gata, am reuşit în premieră să obţinem puncte la Bistriţa după al şaptelea asalt. Cam mult a durat până să-i năşim şi pe bistriţeni la ei acasă, însă acum le-am luat punctele. S-a terminat şi cu complexul Gloria, iar trupa lui Grigoraş continuă să fie în plutonul fruntaş al Ligii 1.

Gorjeni

Pandurii s-a temut de meciul de la Bistriţa şi avea toate motivele să o facă. Gloria este o echipă care este rănită şi joacă fiecare meci cu sabia deasupra capului, iar o astfel de echipă joacă fiecare meci pe viaţă şi pe moarte. Oltenii au venit după un dezastru la Dinamo şi şi-au dres moralul. Însă nu fără emoţii. Începutul de meci a fost unul modest de olteni care au greşit enorm de mult la construcţia jocului, gafe care anticipau un nou rezultat nefavorabil. Gazdele au avut o primă ocazie prin Predescu, şut de la 16 metri reţinut de Mingote. Apoi, oltenii au trecut ei pe lângă gol, Matulevicius a reluat modest cu capul, iar un portar ca Ema Dolha nu putea fi bătut. O altă situaţie de gol a aparţinut lui Voiculeţ, dar şutul mijlocaşului a trecut peste buturi. Gazdele au fost aproape de gol în minutul 22, însă Mamele a scos mingea trimisă din cădere de Ayza spre poartă. În minutul 40, oltenii au reuşit să marcheze. Voiculeţ i-a pasat lui maxim, acesta a păstruns în careu, a centrat în careu la Grigoraş care a reluat de două spre poarta lui Dolha, ultima dată portarul a respins în lateral cu piciorul, mingea a ajuns la Matulevicius care s-a chinuit de lângă bară să marcheze, dar într-un final i-a pasat lui Răduţ care nu a ratat şi a marcat. 0-1 şi Grig îşi freca mâinile pe margine. Dar, nu a fost totul. Braganca de la Bistriţa a tras de la 25 de metri, dar oltenii au avut noroc după ce mingea a lovit transversala. În faza imediat următoare Maxim putea marca, dar şutul acestuia din unghi a fost blocat greu de Dolha. La pauză a fost 0-1.

În actul secund s-a jucat alt fotbal. Elevii lui Grig şi-au adus aminte că trebuie să joace fotbal şi au reuşit să o facă. Mai întâi Matulevicius a ratat singur cu Dolha, însă în minutul 55 acelaşi atacant nu l-a mai iertat pe portar şi a marcat din careu după o centrare a lui Grigoraş. Gazdele erau la pământ, iar târgujienii mai puteau marca, însă Maxim a tras în Dolha din poziţie centrală. Şi în loc de 0-3 s-a făcut 1-2 că doar la fotbal ocaziile se răzbună. Predescu l-a încercat prima dată pe Mingote din lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul a scos mingea trimisă pe jos. Portughezul nu a mai putut face nimic la mingea trimisă pe sus de Predescu în minutul 70, balonul ducându-se exact în vinclul porţii gorjene. O execuţie senzaţională. Gazdele au renăscut şi credeau în şansa lor. Aşa că s-au aruncat spre poarta pandurilor. Meciul părea a deveni imposibil pentru olteni după ce Alex Vlad, aflat la cel mai slab meci în tricoul pandurilor a văzut al doilea galben şi apoi roşu cu doar 9 minute înainte de final. Rămaşi cu un om mai puţin, oltenii au ştiut cum să gestioneze situaţia şi au dat lovitura prin Nistror, mijlocaş care a marcat cu un şut din careu. La 1-3 totul era rezolvat, aşa că ultimele minute s-au jucat doar că trebuia să se joace. Ba mai mult, Karim putea să marcheze golul patru, însă Dolha a scos miraculos. S-a terminat 1-3, victorie de moral pentru târgujieni, un succes istoric pentru olteni care până acum merseseră şase ani doar în excursie la Bistriţa. Acum au mers, au jucat şi au câştigat. Pandurii rămâne în plutonul fruntaş, iar visul frumos continuă…