Gorjenii sunt de neoprit în Liga 1: trei victorii din trei meciuri

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele (60 Rusu), Vlad – Voiculeţ, Nistor, Răduţ – Maxim (66 Al. Grigoraş), Matulevicius (53 Lemnaru), Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş.

Ceahlăul: Jovic – Marc, Ichim, Viţelaru, Ţepeş – Tolimir (46 Margine), Monroy – Constantinescu (75 Lukanovic), Onciu, Stana (46 Bădescu)– Golubovic. Antrenor: Costel Enache.

Au arbitrat: Teo Crăciunescu – Florin Păunescu, Mihai Iliescu.

Cartonaşe galbene: Unguruşan (6), Voiculeţ (87) / Monroy (60)

Au marcat: Răduţ (39 şi 50), Maxim (45) / Margine (59)

Stadion: „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, spectatori: 4.230

Suntem sperietoarea Ligii 1. Am ajuns să o trăim şi pe asta. După ce în anii trecuţi adversarii abia apucau să joace cu noi să mai contabilizeze câte o victorie, acum toată lumea ar da bani să nu joace cu Pandurii. Dar campionatul e campionat, iar Pandurii e o nucă tare, greu de spart. Suntem primii în Liga 1, iar acesta e meritul dirijorului Grigoraş care ştie cum să pună orchestra în lumină pozitivă. Jucăm fotbal, câştigăm pe merit, iar la final adversarii ne laudă. Avem trei victorii din trei meciuri, însă la ultimul succes finalul nu a fost unul care să placă. Mai exact ultima jumătate de oră este cea încriminată de Grig.

Goluri grele pe final

Pandurii a continuat în aceeaşi notă în Liga 1. cu posesie, ocazii şi fotbal plăcut ochiului. Greu de contracarat un joc de atac în care simplitatea face totul. Oltenii nu s-au complicat absolut deloc, au jucat simplu şi bine. Târgujienii au început în atac meciul, iar Voiculeţ a tras primul spre buturile lui Jovic, dar mingea a ocolit spaţiul porţii. Matulevicius, titularizat în premieră a avut două ocazii, dar ambele mingi trimise cu capul nu au prins cadrul buturilor moldovene. Gazdele au atacat şi cu fundaşii, iar Viera şi-a încercat şutul de la 16 metri, dar din nou pe lângă poartă. Abia în minutul 33 s-a mai consemnat o ocazie, şut Maxim din unghi scos de portar. Un alt atacant al pandurilor a încercat să înscrie un gol de generic tv, însă călcâiul lui Ibeh din 6 metri a fost respins. Matulevicius a scăpat şi el singur cu Jovic, dar portarul moldovenilor a prins mingea trimisă slab de atacant. Dar, în minutul 39 Jovic a scos mingea din poartă, Răduţ marcând din careu. 1-0 şi se făcuse dreptate. După gol, oltenii au continuat să atace, iar Maxim în minutul 43 a trimis mingea din 6 metri în bara transversală. Acelaşi Maxim s-a răzbunat în minutul 45, atunci când din careu a trimis cu latul la colţul lung pentru un 2-0 sec. Un rezultat meritat, un scor corect. Gazdele au fost cu fotbalul, vizitatorii cu apăratul.

Super execuţie marca Răduţ

La adăpostul unui 2-0 la pauză, oltenii au ieşit montaţi de la cabine şi în minutul 50 s-a marcat din nou. Corner pentru olteni, minge centrată în careu pentru Răduţ, iar acesta a trimis cu călcâiul pe spate la colţul lung şi s-a făcut 3-0. Răduţ a ajuns la cota trei goluri marcate pentru olteni în acest campionat.
    După acest gol, târgujienii au luat piciorul de pe pedala de acceleraţie. În minutul 55 fundaşul Mamele s-a ciocnit cu un adversar, fază în care Mingote a scos două şuturi trimise pe spaţiul porţii oltene. A fost nevoie de minute bune de îngrijiri medicale pentru Iulian Mamele, iar pe spaţiul lăsat liber a ieşit golul moldovenilor. Margine a pătruns şi de la 16 metri a şutat, mingea a trecut pe sub Mingote şi s-a făcut 3-1 în minutul 59. gazdele au replicat cu o ocazie uriaşă, Lemnaru singur cu portarul advers a trimis cu capul pe lângă poartă din centrarea lui Maxim. Gazdele au făcut inexplicabil pasul înapoi, iar moldovenii puteau da lovitura. Mai întâi Golubovic a şutat din lovitură liberă de la 16 metri, dar mingea a lovit bara porţii lui Mingote, iar apoi şi margine a tras din careu, dar mingea a lovit aceeaşi bară. Ultima ocazie a meciului a avut-o Alex Grigoraş care din postură de singur cu portarul a tras în Jovic. Totuşi, oltenii au câştigat cu 3-1, rezultat pozitiv şi care menţine echipa olteană în topul Ligii 1. Avem maxim de puncte după trei etape, iar starea de spirit e bună. E clar că suntem o nucă tare a Ligii 1, o echipă de care mai toată lumea se teme.