Gorjenii au pierdut aseară printr-un autogol marcat de Mamele

Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Viera, Mamele, Al. Vlad – Voiculeţ, Nistor, Cristea (72 Lemnaru)– Grigoraş (46 Matulevicius), Răduţ (66 Karim), Maxim. Antrenor: Petre Grigoraş

Dinamo: Băgrădean – Nica, Luchin, Kouliybaly, Pulhac – Alvarez, Boubacar, Dr. Grigore, C. Munteanu (60 Issa Ba) – Ţucudean (51 Curtean), Alexe. Antrenor: Dario Bonetti

Au arbitrat: Istvan Kovacs, Marius Nicoară, Gheorghe Sebastian.

Cartonaşe galbene: Matulevicius (87) / Grigore (45), Munteanu (46), Boubacar (75)

Spectatori: 2.000

Nu s-au înghesuit mulţi spectatori la meciul aseară dintre Pandurii şi Dinamo, derbyul optimilor Cupei României. Un meci cu un final de coşmar, gorjenii alergând un meci întreg pentru ca la final să pierdem. Şi nu ne-au bătut dinamoviştii, ci singuri printr-un autogol în minutul 91 marcat de Mamele. E primul autogol al pandurilor din acest an, dar şi a doua înfrângere a gorjenilor în faţa „câinilor roşii” în acest an. În prima repriză, Pandurii nu a mai repetat jocul bun din partidele precedente. Trupa lui Grig a făcut cea mai slabă primă repriză din acest sezon. Cu doar o ocazie şi aceea venită târziu, parcă din nimic, o reluare pe spate a lui Cristea din 6 metri scoasă de portarul dinamovist. Dar până atunci, Dinamo a fost echipa mai bună, echipa care a controlat jocul din punct de vedere tehnico tactic. Prima situaţie clară de gol i-a aparţinut lui Alexe care în minutul 21 i-a furat mingea lui Mamele şi din careu atacantul dinamovist a trimis spre poartă, dar Mingote a reuşit să pareze şutul. Gorjenii nu se regăseau, aveau o posesie pasivă, care nu a dat dureri de cap oaspeţilor. În minutul 37 oaspeţii au dat lovitura, Alvarez i-a pasat lui Alexe, acesta a scăpat spre poarta pandurilor şi din careu de data aceasta a marcat. 0-1 şi oltenii fierbeau în tribună. Mai mult, pe final de repriză, Alexe a şutat de la 35 de metri în transversală. După pauză, Grig a mutat aruncându-l în luptă pe Matulevicius. O mutare ofensivă care a schimbat cursul partidei. Oltenii şi-au recăpătat puţin forţa ofensivă, atacurile au devenit ceva mai lucide. Nistor a tras de la 25 de metri, dar balonul a ocolit poarta lui Bălgrădean. Oaspeţii s-au baricadat în propria jumătate de teren, s-au apărat conştiincios şi au mizat pe contraatac. Grig a schimbat tot în atac, l-a introdus în teren pe Lemnaru, iar acesta la 3 minute de la intrarea pe teren a reuşit să marcheze. Voiculeţ a centrat, iar Lemnaru din 8 metri a reluat cu capul din 8 metri sub transversală. 1-1, scor meritat. Dinamoviştii s-au speriat, au avut reacţie şi în minutul 78 puteau marca, dar şutul din voleu al lui Alexe a fost scos de Mingote. Şi când lumea se aştepta de prelungiri a venit lovitura de măciucă. Curtean a centrat iar Mamele din 3 metri şi-a deviat mingea în proprie poartă. 1-2 în minutul 91 şi din prostie am pierdut un meci pe care trebuia să-l câştigăm.

Hagi la meci

La meciul de aseară a fost prezent şi Gică Hagi. Acesta a venit cu jumătate de oră înainte de startul partidei, iar pe parcursul partidei a stat în loja gorjenilor. Hagi a venit la Târgu-Jiu cu o temă, aceea de a spiona Dinamo la meci în deplasare, peste două runde în campionat, Viitorul Constanţa având meci acasă cu „câinii roşii”. Astfel, Hagi a ţinut să vadă la lucru Dinamo, şi nu s-a sfiit să bată sute de kilometri pentru a vedea un meci de fotbal.