Târgujienii au învins fără emoţii în deplasare la Constanţa cu 4-0

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovic – Distefano, Anton (41 Ciucur), Breeveld, Paulinho (61 Cristea) – Alex dos Santos, Matulevicius (69 Diego Rubio). Antrenor: Cristi Pustai

Săgeata: Pogacsics – Peteleu, Munteanu, Achim, Lupu – Vezan, Ndoye (46 Muzac) – Dinu(46 Tigoianu), Florean, Popa – Roman(59 Chiţu). Antrenor: Tibor Selimeş

Cartonaşe galbene: Ndoye (38), Lupu (52), Vezan (60, 74), Tigoianu (74) / Paulinho (56)

Cartonaş roşu: Vezan (74)

Au arbitrat: Lucian Rusandu, Alexandru Cerei, Marius Marchidanu.

Stadion: farul, spectatori: 800

Vicecampioana României se descurcă bine în această perioadă. După ce au făcut egal în Portugalia cu Pacos Ferreira în Europa League, oltenii au reuşit ieri să bifeze o nouă victorie în Liga 1. Gorjenii îşi respectă statutul de vicecampioni ai României. Ieri, au câştigat net la Constanţa în faşa celor de la Săgeata şi au revenit în partea de sus a clasamentului. Oltenii parcă nici nu au forţat, au jucat pragmatic şi totul le-a ieşit perfect impunându-se la un scor mare, 4-0.

Victorie clară

S-au speriat degeaba oltenii înaintea meciului de la Constanţa. Aveau motive să se teamă de Săgeata, însă n-a fost dracul chiar aşa de negru, aşa că oltenii au bifat o victorie meritată în campionat. Chiar dacă au jucat la trei zile distanţă faţă de meciul din Europa League, gorjenii parcă nu au arătat că sunt obosiţi. Trupa lui Cristi Pustai a fost extrem de pragmatică, nu a dat senzaţia că a forţat prea mult aşa că cele trei puncte au luat drumul Gorjului. La prima minge trimisă mai periculos în careul constănţenilor, oltenii au marcat. Era minutul 14 când Distefano a centrat din lovitură liberă, iar Matulevicius a reluat cu capul din 8 metri beneficiind de marcajul lejer al lui Ousmane Ndoye. Gorjenii jucau bine, acopereau perfect spaţiile, iar cei de la Săgeata practic nu contau în atac. Efectiv, cei de la Pandurii nu le-au dat nicio şansă adversarilor. Şi după ce Matulevicius nu l-a putut învinge cu o lovitură de cap pe portarul advers, în minutul 30 Paul Anton a făcut faza meciului. A recuperat mingea la centrul terenului, a pătruns spre poarta adversă iar de la 25 de metri a plasat mingea în vinclul porţii adverse. Era 2-0 pentru olteni, iar lucrurile erau clare. Târgujienii nu au mai forţat, dar au rămas sus în terenul advers, au controlat jocul în continuare şi în minutul 44 au dat încă o lovitură. Alex dos Santos a centrat de pe dreapta, iar Matulevicius din 6 metri a deviat balonul în poartă pentru un 3-0 la pauză. Practic, gazdele nu mai aveau nimic de făcut în partea a doua, poate doar să limiteze proporţiile scorului şi să încerce să înscrie golul de onoare. Dar, socoteala de la vestiare nu s-a potrivit cu cea de pe teren. În secunda 45 oltenii au mai marcat o dată. Alex dos Santos i-a pasat lui Ciucur în adâncime, iar acesta din careu a marcat golul patru al pandurilor. Ce a urmat apoi a fost un joc lipsit de spectaculozitate. Oaspeţii jucau la trecerea timpului, iar gazdele să nu mai primească un alt gol. Mai mult, în minutul 74, Vezan a văzut al doilea galben şi a plecat mai devreme la vestiare. Dacă cei de la Săgeata erau în genunchi, oltenii nu au mai forţat, jocul a devenit unul fragmentat.

Emoţii pentru Cupă

Astăzi după-amiază de la ora 16.00, la casa Fotbalului Românesc va avea loc tragerea la sorţi pentru optimile de finală ale Cupei României. Echipa noastră de fotbal, Pandurii Târgu-Jiu s-a calificat în această fază după ce a trecut în 16-imi de Farul Constanţa, iar astăzi îşi va afla numele adversarei pentru sferturile de finală. Cele 16 echipe calificate în această fază vor fi împărţite în trei urne valorice, Pandurii făcând parte din prima urnă. Se vor împerechea întâi echipele din urna C cu trei din urna A, cele trei rămase în urna A cu cele din urna B, iar la final cele din urna B vor fi împerecheate între ele.

Urna A: Steaua, Pandurii, Petrolul, Astra, Vaslui, Dinamo
    Urna B: Braşov, Viitorul, Corona, ACS Poli, Gaz Metan, FC Botoşani, Oţelul
    Urna C: Rapid, Chindia Târgovişte, Ripensia Timişoara