Gorjenii au câştigat la scor duelul cu moldovenii din Botoşani

Pandurii: Stanca – Ungurusan, Erico, Paraskevas (67 Mamele), Momcilovic – Anton (62 Dos Santos), Breeveld – Buleica, Eric, Di Stefano (53 Nicoară) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

FC Botoşani: Curileac – Maghici, Ursu, Dinu, Acsinte – Croitoru, Vasvari, Tincu, Fulop – Vraciu (46 Cârjan), Hadnagy (56 Codoban). Antrenor: Cristi Popovici

Au arbitrat: Alexandru Tudor, Octavian Şovre şi Ciprian Danşa.

Observatori: Adrian Vidan şi Gheorghe Nedelescu

Stadion: Municipal, spectatori: 3.000

Gorjenii au dat de pământ cu FC Botoşani. Le-au dat un sac de goluri şi au obţinut trei puncte normale. Chiar dacă adversarii au venit din postura de revelaţie, gorjenii au făcut show marcând şase goluri şi ratând alte trei mari ocazii. Pandurii au cerut să joace meciul cu Botoşani la oră de Liga a 2-a, sâmbăta de la 11.00, dar Liga i-a pus să joace la oră de Premier League (n.red. prima ligă din Anglia). Gorjenii au arătat că sunt o forţă în Liga 1 şi le-a administrat o corecţie severă moldovenilor de la Botoşani. Aceştia nu pierduseră nici un meci în deplasare în acest campionat având patru victorii şi un egal, însă asta până ieri când Pandurii a arătat ca o echipă ce are statut de vicecampioană. Trupa lui Cristi Pustai şi-a umilit fotbalistic adversara. Este doza de încredere de care echipa avea nevoie înainte de marele meci de la Fiorentina.

Goluri multe

Gorjenii şi-au respectat blazonul şi au învins fără drept de apel echipa din Botoşani. Meciul a început cu oaspeţii mai stăpâni pe situaţie, iar în minutul 7 puteau deschide scorul, dar Fulop a trimis din zonă bună pe lângă poartă. Gazdele au realizat că au meci greu, au început să pună osul la minge, chiar dacă au mai greşit la nivelul construcţiei au apăsat pe acceleraţie când a trebuit. În minutul 14, Unguruşan a centrat de pe dreapta, iar Matulevicius din careu a trimis cu latul în poarta adversă. Apoi, gazdele au mai avut o ocazie, un şut al lui Momcilovic trecut pe lângă. În minutul 43 a picat golul doi, Breeveld a înscris cu capul din careu. După două minute, Unguruşan a centrat din nou, Croitoru a respins balonul cu mingea, iar Eric a marcat golul de 3-0 de la punctul cu var. În partea a doua, gorjenii nu au oprit motoarele şi au continuat măcelul. În minutul 48, Eric a majorat scorul la 4-0 cu un şut din careu. Trupa lui Pustai a continuat să atace, a mai avut o ocazie prin Dos Santos, însă imediat la poarta cealaltă Vaşvari a şutat de la 16 metri şi a redus din handicap. La 4-1, gorjenii au continuat să atace, iar Dos Santos a făcut dubla în minutele 73 şi 88 din pasele lui Eric, mijlocaş care a pus serios umărul la victoria din jocul de ieri.

Ce scor!

Pandurii a reuşit în meciul de ieri să stabilească un record. Până acum, trupa olteană nu câştigase niciodată la o diferenţă de cinci goluri, şi mai mult nu reuşise niciodată în Liga 1 să înscrie de şase ori. Astfel, Pandurii a stabilit două recorduri care cu greu vor mai putea fi doborâte.
    În acest campionat, Pandurii mai reuşise două victorii categorice, 4-0 la Săgeata Năvodari şi 5-1 la Concordia Chiajna. Meciul de ieri a fost primul din acest campionat în care echipa olteană a câştigat de o manieră categorică pe teren propriu. În ultimele două etape, trupa lui Cristi Pustai a reuşit să înscrie zece goluri fiind cea mai ofensivă echipă din Liga 1 cu 26 de goluri marcate în 11 etape.

„Înainte de joc am vorbit cu baietii si ne gândeam la un loc de cupe europene daca am fi batut Pandurii. Nu am venit sa ne aparam, deranjant e ca am pierdut cu 6-1 nu ca am pierdut. Sigur nu vom mai primi atâtea goluri. E prima înfrângere si ce înfrângere. Am venit sa joc deschis, nu ne-am retras, am încercat sa atacam. Sunt curios daca noi am fi marcat primii ce se întâmpla. Ei au marcat la prima intrare în careu. La 3-0 la pauza era greu de revenit. Nu ma încalzea sa vin sa ma apar si sa iau gol în minutul 89 si sa pierd. Am venit sa joc si nu ne-a iesit. Nu sunt de cupe europene, suntem o echipa nou promovata, un grup unit cu rezultate bune în 10 etape. As vrea ca cei de la Pandurii sa se califice în primavara europeana, va fi greu la Fiorentina. Vorbim de un alt nivel”, Cristi Popovici, antrenor FC Botosani

„E o repetitie pentru meciul cu ACS Poli nu pentru Fiorentina. Puteam sa mai marcam, dar e bine si asa. Am marcat 10 goluri în doua etape, ma bucur ca suntem o echipa ofensiva, desi se spunea ca nu suntem ofensivi”, Cristi Pustai, antrenor Pandurii