10.6 C
vineri, martie 29, 2024
    AcasăHeadlinesPerformanță remarcabilă pentru echipa de handbal CSM Târgu Jiu

Performanță remarcabilă pentru echipa de handbal CSM Târgu Jiu

Echipa de handbal CSM Târgu Jiu a reușit o performanță remarcabilă chiar de la primul an în Liga Florilor. Echipa antrenată de Liviu Andrieș și Andrei Enache a reușit să învingă formația Dacia Mioveni în sferturile Cupei României și să se califice în Final Four.

Aproape 1000 de spectatori au asistat la victoria echipei gorjene cu scorul de 26-21, la pauză 10-13. CSM Târgu Jiu merge în careul de aşi al Cupei României alături de CSM Bucureşti, Gloria Bistriţa şi Dunărea Brăila. Final 4-ul se va disputa pe 20-21 mai.

Fără Angela Puşcaş, accidentată, dar cu Sabine Klimek într-o seară fenomenală, cu Alexandra Gavrilă, cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu Ana Ciolan, care a dus lupte grele pe semicercul advers, dar şi cu Ekaterina Dzhukeva, care a avut, pe final de meci, câteva intervenţii magistrale, CSM Târgu Jiu a reuşit să treacă de Dacia Mioveni, scor 26-21, la capătul unei partide cu două reprize diametral opuse şi cu răsturnări de situaţie pe tabelă.

A fost un meci cu o primă repriză mai bună pentru echipa oaspete, care a dominat jocul şi a ajuns la +5 pe tabelă, în mai multe rânduri, 6-11, 7-12 şi 8-13. Echipa din Mioveni a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 10-13. Repriza secundă a aparţinut grupării gorjene, care şi-a turat motoarele la maximum şi-a întors rezultatul pe tabelă. Gorjencele s-au dezlănţuit pe final de meci şi au încheiat partida la +5 pe tabelă, scor 26-21.

„Trebuie să ne bucurăm pentru ce am realizat în această seară“

Cea mai bună marcatoare din tabăra gorjeană a fost Alexandra Gavrilă. Centrul echipei noastre a făcut un meci excepţional şi a reuşit 6 goluri. Pivotul Ana Ciolan a marcat de 5 ori în poarta Mioveniului. 4 goluri a reuşit Sabine Klimek, la capătul unei evoluţii remarcabile. Tot 4 goluri a reuşit şi croata Katarina Pavlovic, care a avut şi ea o evoluţie solidă în acest meci. Extrema Andreea Chiricuţă a terminat meciul cu 3 goluri. Ira Zinatullina, Mirabela Coteţ, Cristina Boian şi Oana Bucă au contribuit fiecare cu câte un gol la victoria echipei din Târgu Jiu.

Liviu Andrieş, antrenorul care continuă să scrie istorie la Târgu Jiu, şi-a felicitat jucătoarele pentru această performanţă şi le-a mulţumit spectatorilor pentru susţinere: „Cred că demonstrăm de la etapă la etapă că suntem o echipă puternică, o echipă care și când joacă prost poate să facă surprize și rezultate bune. În prima repriză am făcut un meci mai slab, dar am reușit în repriza a doua să ne remontăm. Trebuie să ne bucurăm pentru ce am realizat în această seară. (…)”