Pandurii: Lazar – Ungurușan, Viera, Mamele, Vlad – Răduț, Nistor, Maxim – Al. Grigoraş, Lemnaru, Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraș.

CFR: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi – Mureșan, Godemeche – AguirreGaray, Bastos, Camora – Bjelanovic. Antrenor: Ioan Andone.

Cartonașe galbene: Viera 58 / Bjelanovic (29), Nicoară 70, Ivo Pinto, Mureşan

Arbitri: Cristian Balaj – Cristian Nica, Adrian Ghinguleac.

Cu orgoliul rănit după eşecul de la Ploieşti, Pandurii a dat peste una din cele mai în formă echipe din Liga 1, CFR Cluj. Ironiile clujenilor dinainte de meci au fost date peste cap de olteni care au jucat economicos şi au câştigat trei puncte uriaşe. Ardelenii au venit după o victorie mare la Braga, însă Pandurii nu e în Champions League, dar reuşeşte să bată o echipă care a fost performera primei faze. Am bătut campioana, suntem tari, suntem lideri.

I-am bătut de la 11 metri

Gazdele au început meciul în terenul advers, iar Ibeh şi apoi Maxim au trimis mingea peste buturi. Apoi, în minutul 10 Răduţ a tras şi el din lovitură liberă de la 18 metri, dar portarul oaspete a scos greu mingea venită cu pământul a ieşit. După câteva secunde, Bastos a centrat, iar Bjelanovic a reluat cu capul din careu, dar Lazar a scos. Gazdele au continuat să atace, dar şuturile oltenilor au ocolit poarta oaspete. În minutul 27 Lemnaru a şutat de la 16 metri, dar balonul a lovit transversala. Până la pauză nervi mulţi, iar antrenorul CFR ului, Ioan Andone a fost trimis la vestiare. Partea a doua a început spectaculos. În minutul 48 Grig al mic a fost faultat în careu de Sepsi, iar centralul Cristi Balaj a dictat penalti. A executat Maxim şi a marcat. Stadionul a sărit în aer. Dar bucuria a fost de scurtă durată, Bastos marcând după doar două minute cu un şut în dreapta lui Lazar. Au urmat minute în care s-a jucat pe contre. Bastos a tras din lovitură liberă pe lângă, iar apoi Nistor a tras şi el din careu pe lângă. Meciul părea că\ merge spre o remiză, însă Cadu a făcut henţ în careu, iar Balaj a pus mingea pe var. a bătut Răduţ tot în dreapta lui Felgueiras şi s-a făcut 2-1. gorjenii erau lideri în Liga Lumea era fericită, făceau valuri, iar asta se întâmplă de ceva timp pe Municipal. Când jocul merge, şi lumea e fericită.

Andone înjurat şi adulat

Antrenorul ardelenilor a fost eliminat în prima repriză. Curios sau nu, cei din spatele băncii l-au înjurat de mama focului pe antrenor, după care la pauză au mers la tehnician pentru a face poze cu el.