AcasăHeadlinesVictorie istorică, calificare istorică!

Victorie istorică, calificare istorică!

Pandurii a călcat Levadia în picioare şi s-a calificat în turul 3 al Europa League

Stadion Municipal „Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, spectatori: 4.000

Au marcat: Matulevicius (7), Erico da Silva (35, 59), Breeveld (min. 39)

Pandurii: Stanca – Ungurușan (60 Brata), da Silva, Paraskevas, Momcilovic – Anton, Breeveld – Buleică, Eric (73 Ciucur), Nistor – Matulevicius (56 Lemnaru). Antrenor: Cristi Pustai.

Levadia: Smishko – Podholjuzin, Jahhimovits, Volchkov, Pikk – Raudsepp (75 Pebre), Antonov, Dmitrijev, Kaljumae, Subbotin – Hunt (82 Jaklovev). Antrenor: Marko Kristal.

Arbitri: Tamas Bognar – Peter Berettyan, Robert Horvat.

Pandurii a reuşit prima victorie în cupele europene şi implicit calificarea în turul 3 al Europa League. Gorjenii au făcut instrucţie cu modesta echipă din Estonia, Levadia Tallin şi acum aşteaptă dubla cu israelienii de la Hapoel Tel Aviv. Joi seara, pe Municipal, Pandurii a dat recital. Trupa lui Cristi Pustai a învins categoric o echipă care cu greu ar face faţă în Liga 1. Levadia Tallinn este o echipă modestă, şi tocmai de aceea cuvintele lui Pustai după remiza de la Tallinn cântăresc enorm. Acea remiză a fost un semi eşec. Joi seară, gorjenii au dres busuiocul şi în prima partidă din cupele europene de acasă, târgujienii au făcut scor şi spectacol. De notat, toate cele patru goluri au fost marcate de jucători străini care joacă pentru Pandurii. O notă deosebită în jocul pandurilor este Eric, brazilianul reuşind contra estonienilor să de trei pase de gol.

Eric MVP

Cel mai bun jucător al pandurilor a fost Eric. Acesta nu a participat la primul gol, însă la restul a fost cel responsabil cu pasa decisivă. Scorul a fost deschis de Matulevicius în minutul 9 după o pasă de la Nisror. Apoi, a ieşit la rampă Eric. Acesta a centrat pentru golul doi picat în minutul 35, Eric a centrat iar Erico a trimis cu capul din 7 metri. Era 2-0 şi deja Pandurii era calificată mai departe. Apoi, în minutul 39 acelaşi Eric a centrat iar Breveld a trimis şi el din careu cu capul pentru 3-0. După odihnă, gorjenii nu au mai forţat, însă tot au marcat. În minutul 57, Eric a centrat iar Erico da Silva a făcut dubla şi s-a făcut 4-0. De la acest scor nu s-a mai jucat mai nimic, toată lumea aşteptând trecerea timpului.

Vine Hapoel

Gorjenii vor da în turul următor de Hapoel Tel Aviv. Israelienii au terminat 2-2 acasă cu Beroe Stara Zagora, dar cum în tur a fost 4-1 pentru Hapoel, israelienii s-au calificat mai departe. Joia viitoare, la Cluj se va juca turul 3 al Europa League, Pandurii întâlnind Hapoel Tel Aviv.