spot_img
18.9 C
Târgu Jiu
marți, mai 20, 2025
Altele
    AcasăNews AlertArest la domiciliu pentru șeful Inspectoratului Școlar Județean! Vezi despre cine este...

    Arest la domiciliu pentru șeful Inspectoratului Școlar Județean! Vezi despre cine este vorba

    Tribunalul Mureș a respins, vineri seara, propunerea de arestare preventivă formulată de DNA și a decis arestarea la domiciliu a șefului Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Mureș, Ștefan Someșan, reținut în urmă cu o zi de procurorii DNA – Serviciul Teritorial Târgu Mureș, pentru abuz în serviciu și uzurparea funcției, în cazul înființării Liceului Teologic Romano-Catolic ‘Rakoczi Ferenc’ din Târgu Mureș.

    Încheierea Tribunalului Mureș nu este definitivă și poate fi atacată cu contestație.

    În același dosar, directorul Liceului Teologic Romano-Catolic, Zsolt-Jozsef Tamasi, este urmărit penal sub control judiciar pentru abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată.

    Procurorii susțin că, la data de 29 iulie 2014, printr-o Hotărâre a Consiliul Local al municipiului Târgu Mureș s-a alocat suma de 1.500.000 lei pentru întreținerea și renovarea imobilului în care funcționează Colegiul Național Unirea, cu condiția propunerii de înființare a liceului cu profil teologic romano-catolic. Hotărârea în cauză a fost prezentată ISJ Mureș, iar la acel moment, conform anchetatorilor, Someșan a arătat că Ministrul Educației Naționale a dat aprobare pentru înființarea unei unități de învățământ liceal.

    În acest context, Consiliul de Administrație al ISJ a votat în unanimitate acordarea Avizului conform pentru înființarea Liceului Teoretic Romano-Catolic.

    Te-ar mai putea interesa

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.

    Ultima oră!

    Comentarii recente

    error: Content is protected !!