luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertAu detonat bomba în Ardeal!

Au detonat bomba în Ardeal!

Energia a câştigat surprinzător pe terenul unei echipe cu pretenţii la titlu

Energia e capabilă de orice. S-a chinuit cu Steaua la finalul săptămânii trecute, iar acum a mers la Odorhei şi a condus meciul din minutul 1 până în 59. Şi ca totul să fie palpitant, gorjenii se puteau trezi chiar bătuţi pe final, ceea ce ar fi fost total nedrept, dar uneori prostia se plăteşte scump. Cei de la Energia au vrut şi au putut să joace handbal, iar Andrieş se poate mândri cu un rezultat la care puţini s-ar fi aşteptat, victorie la Odorhei. Echipa antrenată de Liviu Andrieş, Energia a condus din minutul 1 la Odorhei. Gazdele au fost fără reacţie la jocul bun făcut de gorjeni. Aceştia s-au apărat admirabil, bine, au închis culoarele, iar când adversarii au mai tras la poartă între buturi au apărut cei doi portari cu nişte parade demne de generic tv. În atac lucrurile au mers bine vreo 50 de minute, timp în care Energia a condus de la un gol în sus, ba chiar şi la trei sau patru goluri diferenţă. Au fost şi momente de cădere, unul singur în care Odorheiul a avut avans pe tabelă, 14-13, dar trecut rapid de olteni care au revenit la conducerea partidei. Ei bine, în minutul 50 scorul era 22-26. Gorjenii s-au chinuit mult pe final, au ratat nepermis, iar Odorheiul a revenit în joc, egalând ba chiar în minutul 59 având posibilitatea de a trece nesperat în avantaj. Norocul oltenilor e că s-au apărat bine, şi cu 5 secunde înainte de final Acatrinei a marcat pe contraatac golul victoriei. „A fost un meci frumos, cu un final bun pentru noi. Bine că am câştigat. Băieţii au jucat bine, pe final adversarii au venit peste noi, dar am reuşit să câştigăm. Este o victorie importantă care ne aduce linişte. Să zicem că anulează acel eşec cu Dinamo de acasă, deşi mă gândesc că trebuia să câştigăm şi acel joc şi acum eram sus în clasament. Îi felicit pe băieţi că au jucat cu atitudine, cu determinare şi am câştigat trei puncte mari”, a comentat Andrieş.