AcasăNews AlertBlestemul Energiei !

Blestemul Energiei !

Gorjenii au pierdut din nou un meci pe final de meci, de data aceasta în Ungaria

Kormend: Richards (18), Popadic (11), Govens (6), Lemon (7), Sonyak, Kolaric (2), Toth (9), Torok (16), Ferencz (8), Nemeth, Doktor, Somenek. Antrenor: Tamas Hencsey.

Energia: Watson (7), Troupe (14), Ştefan, Darby (8), Kremen (11), Milosevic (6), Bratoloveanu, Minea, Vlaicu (18), Karpelesz (4), Aktaş (3), Turner (5). Antrenor: Antonis Constantinides.

Arbitri: Anastasios Manos (GRE), Boris Gabara (SVK), Yener Yilmaz (TUR)

Sala Sporturilor, Kormend, spectatori: 1.500

În baschet când pierzi la un singur punct diferenţă e curat ghinion. Acum e greu de spus dacă cei de la Energia sunt logodiţi cu ghinionul, sau deja vorbim de prostie pentru că iată-ne ajunşi în situaţia de a vorbi de trei meciuri pierdute în acelaşi mod. Pierzi o dată cu neşansă, hai şi a doua oară, dar când se întâmplă şi a treia oară să pierzi cu acelaşi scenariu, deja vorbim de altceva. Ei bine, Energia a cedat în Ungaria pe final de joc şi şi-a mai diminuat din şansele de calificare mai departe în primăvara europeană. Dar, nimic nu e jucat…

S-au speriat de victorie

Marţi seara târziu, Energia a pierdut cu 77-76 în deplasare la Egis Kormend. Un meci spectaculos, un meci pe care gorjenii dacă îl tratau pe final cu atenţie şi cu maximă responsabilitate şi maturitate nu avea voie să-l piardă,. Dar, cum Energia este novice în cupele europene, naivitatea şi emotivitatea şi-au spus cuvântul iar deznodământul final a fost unul nefavorabil gorjenilor. Problema Energiei pare constanta în evoluţie. Astfel, târgujienii au început slab, 10-3 pentru Kormend, apoi s-a făcut 13-14, dar din nou a apărut acea cădere în joc şi ungurii au întors scorul în favoarea lor, 27-14 scorul primul sfert. În sfertul doi gorjenii au fugit după adversari, au încercat să revină în joc, dar nu au făcut altceva decât să reducă din handicap, 51-41 scorul pauzei. În partea a doua iarăşi Energia a avut momente bune în care reuşit să revină, au avut şi avans pe tabelă, 64-68, dar şi 71-76 cu două minute înainte de final. Ei bine, momentul de slăbiciune al Energiei a venit pe final, atunci când târgujienii şi-au dat cu stângul în dreptul şi au ratat cu seninătate ocazii bune de a închide efectiv soarta partidei. Nemarcând în ultimele două minute, gorjenii nu au avut ce face şi au pierdut avantajul care s-a transformat în handicap, Energia cedând meciul cu 77-76. O bilă neagră şi pentru arbitrii, aceştia având două maniere diferite de arbitraj, practic două regulamente interpretate diferit şi favorabil celor din Ungaria. Şi asta a devenit o obişnuinţă la Energia, arbitrajele ostile fiind parcă parte din jocul gorjenilor.

Vlaicu, MVP

Surprinzător, cel mai bun om al Energiei a fost Cătălin Vlaicu. Acesta a fost rezervă, dar când a intrat pe teren s-a impus reuşind în cele 22 de minute jucate să înscrie 18 puncte, să facă 5 recuperări, dar şi să piardă o posesie. De la Energia s-au mai remarcat: Porter Troupe cu 14 puncte, respectiv Michal Kremen cu 11 puncte.

„Felicitări pentru Kormend, pentru prietenul meu Ante (n.r. antrenor EGIS Kormend) şi pentru suporterii maghiari care au făcut o atmosferă extraordinară. Pot împărţi jocul în două părţi. În prima parte am jucat foarte rău şi fără suflet. Pe parcursul pauzei am vorbit despre greşelile noastre şi toată lumea a înţeles că avem mult mai mult de dat pe teren. Am forţat echipa gazdă să facă multe erori, am început să atacăm mult mai bine şi în acelaşi timp să strângem defensiva. A fost o singură linie subţire între cele două echipe în ultimele 3 sau 4 minute ale jocului. Într-un final, am pierdut la un singur punct. Desigur suntem foarte dezamăgiţi, dar din aceste motive baschetul este cel mai frumos sport din lume”, Antonis Constantinides, antrenor Energia