miercuri, mai 8, 2024
    AcasăNews AlertCeahlăul, greu de escaladat !

Ceahlăul, greu de escaladat !

Gorjenii nu au avut suflu să treacă şi de Ceahlăul Piatra Neamţ

Pandurilor nu avea cum să le fie uşor la Piatra Neamţ după ce au jucat în Europa League. Au dat totul la Tel Aviv, iar aseară la Piatra Neamţ gorjenii nu au mai avut acea prospeţime şi luciditate în joc ca în Israel. La nici trei zile distanţă de la meciului Hapoel, Pandurii a dat peste o echipă din Piatra Neamţ care muşcă efectiv din adversari pe teren propriu. Moldovenii ne-au bătut după şase ani în care s-au chinuit să ne învingă, însă acest eşec a venit după un gol marcat din off-side. Dar şi noi am avut un penalti de care Nicoară şi-a bătut joc.

Gol cusut cu aţă albă

Pandurii pierde greu sub comanda lui Cristi Pustai. Aseară la Piatra Neamţ gorjenii au cedat, însă au o scuză, sunt obosiţi. Au jucat luni seara la Ploieşti, apoi joi la Hapoel Tel Aviv iareară la iatra Neamţ. Trei deplasări lungi în decurs de 6 zile. Revenind la meciul de aseară, Pandurii a început mai greoi jocul. Gazdele au avut o primă şansă de gol în minutul 9, dar balonul trimis din 8 metri de Achim a trecut pe lângă poarta pandurilor. Gorjenii au avut şi ei ocazii, Nistor a tras de la marginea careului, dar Jovic a scos greu. Şi Eric a creat haos în careul advers, ar balonul trimis de brazilian a ocolit poarta.

În minutul 18 a picat şi golul. O fază la care arbitrii au pus serios umărul. Mai întâi a fost un fault la Momcilovic nesancţionat de central, apoi balonul a ajuns la Golubovic aflat în off-side, care a întors mingea la Stana iar acesta de la 25 de metri a şutat şi a marcat. Gorjenii au avut reacţie, şi-au creat ceva situaţii de poartă, dar Nistor şi Eric nu au găsit calea spre gol. În minutul 31, centralul Colţescu a greşit din nou. Nicoară a pătruns în careu, a vrut să centreze, dar Stana a blocat mingea cu corpul, centralul păcălindu-se şi dictând penalti. Nicoară s-a încăpăţânat, a luat mingea a bătut în stânga portarului, iar acesta a scos în corner. Dpă penaltiul ratat, gorjenii au încercat să egaleze, dar şuturile lui Eric sau Unguruşan nu au mai găsit calea spre gol.

După pauză, gorjenii au forţat, Eric a şutat de la 20 de metri, Jovic a scos greu, pentru ca apoi şi Ciucur să tragă din colţul careului de 16 metri, dar balonul s-a încăpăţânat să intre în poartă ocolind vinclul porţii. Gorjenii au controlat jocul, au avut posesia balonului, Pustai a forţat jucând cu doar trei fundaşi, dar nemţenii s-au apărat eroic. S-a terminat 1-0 pentru moldoveni, victorie care trebuie gestionată aşa cum trebuie de Pustai. Nu de alta dar vin meciuri infernale…

Colţescu, ghină pentru Pandurii

Sebastian Colţescu a arbitrat aseară meciul 176 în Liga 1. Surprinzător, cu Colţescu la centru în partidele din deplasare, gorjenii nu au câştigat nici un joc. Şi nu au fost puţine partide jucate de gorjeni pe teren străin cu acest fluieraş la centru. Din opt jocuri, gorjenii abia au scos două remize, înregistrând şi şase eşecuri până la jocul de aseară.