vineri, mai 17, 2024
    AcasăNews AlertChinul continuă!

Chinul continuă!

Echipa de baschet Energia continuă să spere că se va salva de la retrogradare

Grea misiunea Energiei de-a se salva de la retrogradare. În acest moment, gorjenii au ajuns să aibă un lot subţire valoric, doar şase seniori, şi pe bună dreptate să fie consideraţi drept a doua cea mai slabă echipă a campionatului. Şi când te gândeşti că două echipe vor retrograda, parcă te apucă speriatul. Cert este că în penultimul meci jucat acasă din acest sezon, Energia a comis-o din nou, pierzând în faţa celor de la BCM U Piteşti, scor 72-98. Un eşec la scor, însă ce mai contează asta?

sport-02-21

Nimic de făcut

Hristu Şapera a început anul la Energia, iar după o lună şi ceva, timp în care nu a primit nici un leu a ales să plece de la Târgu-Jiu. Nu a stat prea mult nici acasă pentru că cei de la Piteşti i-au solicitat serviciile, aşa că Şepara s-a întors la Piteşti. Şi dacă pe banca Energiei a debutat la Piteşti într-un meci contând pentru cupele europene, acum a redebutat pentru echipa din Piteşti chiar la Târgu-Jiu. „E o ironie a sorţii… Când am venit la Târgu-Jiu, primul meu meci a fost la Piteşti, iar acum, când m-am dus la Piteşti, primul meci este la Târgu-Jiu. Viaţa e mereu surprinzătoare!”, spune Şapera. Revenind la meciul propriu zis, antrenorul celor de la Energia, Iannis Diamantakos a făcut o scurtă radiografie a partidei. „Piteştiul, datorită faptului că orice meci este foarte important pentru ei, a venit foarte bine pregătită. Acolo unde noi, din start, aveam dezavantaj, adică la rotaţia jucătorilor, a făcut presiune la minge ca să dea meciului un ritm foarte ridicat, cu multe contraatacuri, şi asta au şi reuşit. Am pierdut total capitolul recuperărilor. Dacă ne uităm pe statistică strict pe sferturi, noi doar în sfertul doi nu am reuşit să facem faţă. Explicaţia mea este că datorită factorilor externi ne-am pierdut concentrarea, am devenit foarte agitaţi, foarte nervoşi şi am dat şansa Piteştiului să creeze diferenţa care după aceea a fost foarte greu de recuperat. Nu doar acolo s-a jucat meciul. Noi, per ansamblu, nu am avut un randament şi o prestaţie ca la partida cu Dinamo. Se simte şi oboseala. Se vede şi în procentaje, şi la libere am avut 10 marcate din 17 aruncări, şi la trei puncte… Nici la recuperări nu am făcut faţă, oricum echipa adversă avea o talie mult mai mare decât a noastră, mai ales că şi Şanta a ieşit destul de repede şi ne-a fost şi mai greu”, a sintetizat Diamantakos evoluţia echipei sale.

Tot despre joc, Hristu Şapera a lăudat încercarea gorjenilor de-a face un meci cât mai bun. „Energia a dat o replică solidă, mai ales în repriza a doua, şi în special în sfertul trei. O să spun că primii care merită felicitări sunt jucătorii şi antrenorii Energiei pentru că în această situaţie dramatică se prezintă mai mult decât onorabil. Au făcut o surpriză etapa trecută, iar în acest meci au demonstrat că pot juca un baschet bun, un baschet corect”, a spus Şapera.

„Soarta Energiei, în acest moment, depinde strict de cei care susţin această echipă şi de factorul administrativ. Cred că jucătorii, antrenorii, toţi cei care au fost aici şi-au făcut treaba, dar fără acest semnal va fi destul de dificil. Eu cred în continuare că se va găsi o soluţie şi Energia va rămâne în prima divizie”, Hristu Şapera, antrenor BCMU Piteşti

Energia: Sanda, Andrei (16 puncte), Şanta (8p), Buju, Mihuţi (4p), Bălcescu, Danys Raimundas (14p), Horne (21p), Aktaş (9p), Berca. Antrenori: Iannis Diamantakos şi Claudiu Alionescu.

BCM U: Tudor (6p), Lee (13p), Hunter (18p), Mladenovic (14p), Diggs (15p), Bakic (9p), Stăncuţ (5p), Pustozvonov (10p), Neguţ (6p), Chirof (2p), Balmus, Vlaicu. Antrenor: Hristu Şapera.

Arbitri: Alexandru Olaru, Andrada Monika Csender, Dragoş Nicolae.