12 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertChiricheş monitorizat de Piţurcă

Chiricheş monitorizat de Piţurcă

Antrenorul echipei naţionale de fotbal a României, Victor Piţurcă a prins drag de Pandurii. Astfel, Piţi a urmărit marţi seara al treilea meci amical al gorjenilor în Austria, cel contra celor de la Al Ahly Doha şi încheiat cu scorul de 4-0. Golurile românilor au fost marcate de Batin, Viera, Lemnaru, şi Avramescu. Piţurcă a stat la meci alături de stafful său, Eugen Neagoe, Florin Marin şi Gabi Boldici, şi au avut ce vedea.

N-a stat la tot jocul

Un lucru e cert, Piţurcă a venit la meciul pandurilor pentru a vedea un jucător. Este vorba de Vlad Chiricheş, jucător care se află în atenţia selecţionerului şi are şanse mari să prindă lotul naţionalei. Antrenorul naţionalei s-a aflat pentru a treia oară la un joc al echipei Pandurii în Austria şi a stat în spatele porţii pandurilor avându-l în ochi pe fundaşul Chiricheş. Mai mult, cei din staff-ul naţionalei au fost prezenţi la antrenamentele echipei gorjene, şi potrivit siteului oficial al pandurilor, Chiricheş este monitorizat tot timpul. La meciul contra celor de la Al Ahly Doha, Piţi şi ai lui au stat la meci până în minutul 55 după care au plecat vizibil mulţumiţi de ce au văzut.

Revine şi Pintilii

Interesant este faptul că nu doar Chiricheş se află în vederile lui Piţurcă ci şi Mihai Pintilii. Căpitanul gorjenilor nu este refăcut în totalitate, însă cu siguranţă va evolua în meciul de săptămâna viitoare de la Piatra Neamţ din prima etapă de campionat. „Pintilii îşi va reveni, nu am emoţii, îl ştiu bine”, a comentat Grigoraş.

Referitor la şansele pe care Pintilii le are pentru a prinde tricoul naţionalei, acestea sunt mari în condiţiile în care mijlocaşul va continua să joace bine în ediţia de campionat care va veni. Şi cum Piţurcă va sta cu ochii pe meciurile din Liga 1, este clar că o evoluţie bună a căpitanului de la Pandurii nu are cum să nu fie remarcată de selecţioner.

Victorie fără dubii

Pandurii a trecut fără nicio emoţie de echipa din Qatar, Al Ahly Doha. Scorul final a fost de 4-0 însă acesta putea să fie mult mai mare dacă oltenii ar mai fi marcat din ocaziile pe care şi le-au creat. Scorul a fost deschis de Paul batin, atacantul venit de la CFR reuşind să devieze un şut al lui Cosmin Băcilă. Acesta din urmă a fost aproape de 2-0 , însă şutul din careu al mijlocaşului a lovit bara laterală a porţii adverse. După pauză, Grig a schimbat în echipă, însă a păstrat în mare scheletul de bază. Viera a făcut 2-0 pentru ca după alte două minute Lemnaru să marcheze şi el. scorul final a fost stabilit de Avramescu cu un şut de la 30 de metri în ultimul minut de joc.

„În fotbal contează omogenitatea”

În proporţie foarte mare, echipa din prima repriză a meciului cu cei de la Doha se va regăsi în teren şi în prima etapă la Piatra Neamţ. Poate doar o schimbare sau maxim două va opera Grigoraş în echipă, în rest va miza pe 11-le cu care a început meciul cu Al Ahly. Astfel, primul 11 ar putea fi următorul: Lazar – Pleaşcă, Viera, Chiricheş, Grecu – Nistor, Vranjes, Cristea – Băcilă, Batin, Lemnaru. E foarte posibil ca în echipă să apară Mihai Pintilii undeva în linia de mijloc, cel mai probabil în locul lui Cristea. Astfel, Grig nu schimbă prea multe faţă de sezonul trecut pentru că are un principiu de la care nu se abate. „În fotbal contează omogenitatea”, este de părere Grig care nu va face schimbări multe în echipă.

Hidişan la Iaşi

Florin Hidişan nu a trecut perioada de probe de la echipa azeră Khazar Lankaran. Acesta va merge să joace la echipa de Liga a II-a, Poli Iaşi unde va mai găsi un alt pandur, Daniel Orac. „Orac este deja la Iaşi şi se antrenează acolo iar în curând va ajunge şi Hidişan care a fost în probe la Lankaran dar antrenorul Rednic nu l-a păstrat acolo”, a spus preşedintele executiv al pandurilor, Eugen Pârvulescu pentru siteul pandurilor.

Miza pe tineri

Din punctul de vedere al lui Petre Grigoraş, jucătorii tineri care nu intră în vederile lui pentru a prinde echipa mare ar trebui împrumutaţi la echipe de Divizia B. Astfel, chiar dacă i-a aruncat pe puşti în echipa mare, aceştia nu au cum să joace, aşa că cel mai bine pentru tineri ar fi să meargă în altă parte să joace. „Din copii pe care i-am încercat se vede o creştere în valoare la toţi, nu pot nominaliza unul special. Sunt convins că va fi noua generaţie care va juca la Pandurii mulţi ani de zile. Mi-aş dori ca unii jucători tineri, neavând şanse de a juca la echipa mare ar fi bine să-i împrumutăm 6 luni sau un an să joace meci de meci la Divizia B”, spune Grigoraş.