Trei eşecuri la rând sunt de ajuns pentru a instaura cod roşu în vestiarul lui Slobodan Nikoloc

CSM Oradea – Energia Rovinari 90-80 (22-22, 27-19, 27-20, 14-19)

Sala “Arena Antonio Alexe”, spectatori 1.500

CSM: Lazar (3 puncte), Maric (17), Topcov (12), Pesic (26), Lupusavei (9), Ţibârnă (6), Stefanovic (3), Dillon (10), Franklin (4). Antrenor: Cristi Achim.

Energia: Gliga, Alionescu, Nikolic (13), Steffel (9), Darby (25), Atanackovic (7), Roşu (7), Giles (5), Lăpuşte (14), Vujacic. Antrenor: Slobodan Nikolic.

Arbitri: Doru Vinaşi, Ciprian Stoica, Istvan Bertalan

Echipa de baschet masculin, Energia Pandurii traversează o neagră din punct de vedere al rezultatelor şi al jocului. Gorjenii sunt în criză, iar preşedintele secţiei de baschet, Dan Cumpănaşu recunoaşte asta. „Nu e prea bine, suntem după trei eşecuri consecutive. Nu sunt supărat pe jocul de la Oradea, ci pe cele două eşecuri de acasă. Sunt dezamăgit de cum abordează echipa jocurile”, spune Dan Cumpănaşu. La Oradea, Energia nu prea avea şanse să câştige, dar putea cel puţin să încerce să facă ceva…

Ne-au bătut clar

Nu e de-a bună la Energia. După trei eşecuri la rând starea de spirit în vestiarul echipei lui Slobodan Nikolic nu este deloc ok. Meciul de miercuri contra celor de la BC Piteşti este unul capital, în cazul în care gorjenii nu vor reuşi să câştige, atunci pot apărea surprize şi nu sunt deloc plăcute. Acum, Nikolic trebuie să rezolve problema legată de starea de spirit a echipei, tehnicianul oltenilor trebuind să-şi remonteze echipa cât mai rapid…

La Oradea, Energia a jucat binişor câteva minute. Primul sfert a fost al Energiei, chiar dacă la finalul celor 10 minute a fost egalitate, 22-22. Totuşi, pe parcursul primul sfert oltenii au fost cei care au condus ostilităţile având mai tot timpul conducerea pe tabelă. Dar un meci nu durează doar 10 minute, aşa că pentru a câştiga pe terenul liderului oltenii trebuiau să joace la fel de bine şi în restul partidei. Au mai evoluat acceptabil câteva minute, după care a urmat picajul. Un parţial de 11-0 pentru CSM Oradea a fost suficient pentru ca oltenii să cadă. Oradea a preluat conducerea jocului, a avut la pauză un avans de 8 puncte, 49-41, aşa că zarurile erau cam aruncate. Mai mult, pe val gazdele au continuat să pună punct după punct pe tabelă, să se distanţeze chiar decisiv şi astfel să-şi asigure victoria cu minute bune înainte de final. În ultimul sfert, când scorul era 81-61, gazdele au luat piciorul de pe pedala de acceleraţie, oferindu-le ocazia oaspeţilor să revină în joc. Şi nu s-au lăsat aşteptaţi prea mult oltenii pentru că aceştia au reuşit să recupereze din handicap. S-a ajuns la o diferenţă de doar 7 puncte în favoarea orădenilor, dar gorjenii în loc să reducă din handicap au ratat atacul şi gazdele au marcat pentru o victorie care nu putea să le mai scape.

Doar Darby la înălţime

Americanul Louis Darby continuă să facă meciuri memorabile în campionatul nostru. Astfel, jucătorul reprezentativ al Energiei a reuşit un nou meci mare marcând 25 de puncte, ceea ce este cu adevărat o performanţă. Nu mai spunem că o serie din punctele marcate au venit în urma unor faze spectaculoase desprinse parcă din baschetul de elită.

Multe mâini moarte

Din păcate, doar Darby nu poate câştiga de unul singur o partidă. Slobodan Nikolic are multe mâini moarte în echipă, jucători care joacă slab deşi au fost aduşi să ajute echipa. Atanackovic a reuşit să înscrie doar 7 puncte, Roşu a avut şi el doar 7 puncte în timp ce Giles şi-a trecut în cont 5 puncte. Nici Vujacic nu confirmă, jucătorul sârb nereuşind nici măcar un punct ! Şi atunci, cum poţi să faci rezultate când jumătate din echipă nu joacă mai nimic? Preşedintele secţiei de baschet de la Energia, Dan Cumpănaşu s-a ferit să dea în jucători susţinând că vrea victoria din meciul cu Piteştiul. „Jucăm mai bine în deplasare decât acasă. Trebuie să ne revenim cât mai rapid, trebuie să câştigăm meciul de acasă cu Piteşti. Vor fi schimbări în echipă, dar nu pot să spun cine vine sau cine pleacă pentru că nu am stabilit nimic. Mai avem 2 meciuri şi apoi vorbim. E clar că ne trebuie un pivot şi un shooter”, a mai spus Dan Cumpănaşu.