7.7 C
joi, aprilie 18, 2024
    AcasăNews AlertCSM Târgu Jiu a debutat cu stângul în Liga Națională de Baschet

CSM Târgu Jiu a debutat cu stângul în Liga Națională de Baschet

CSM Târgu Jiu a pierdut meciul de debut din prima etapă a noului sezon din Liga Naţională de Baschet Masculin. Echipa lui Claudiu Alionescu a cedat, miercuri, 28 septembrie, în faţa celor de la CSM Târgu Mureş, scor 63-83.

Primul sfert al partidei le-a dat speranţe fanilor gorjeni că echipa favorită va începe campionatul cu o victorie. Sfertul doi a fost pierdut de echipa noastră, dar fanii aveau speranțe, pentru că echipa din Târgu Jiu a intrat la vestiare cu un mic în avantaj. Partea a doua a meciului a fost una în care CSM Târgu Jiu nu s-a mai regăsit. Mureşenii au profitat de câteva mingi pierdute în startul sfertului trei şi au trecut în avantaj. Răsturnarea situaţiei pe tabelă parcă le-a turnat plumb în picioare gorjenilor, care nu au găsit minute bune drumul către coşul advers, în timp ce echipa oaspete şi-a mărit constant avantajul pe tabelă.

„Nu ne aşteptam să pierdem acest joc“

Claudiu Alionescu a spus că înfrângerea este durearoasă: „Este o înfrângere dureroasă pentru noi. Nu ne aşteptam să pierdem acest joc. Jocul nostru ca şi echipă a avut de suferit. Avem enorm de mult de muncă să remediem toate aspectele din jocul nostru”.
    Antrenorul echipei noastre speră să poată remedia aceste aspecte cu ocazia meciurilor din Cupa României şi apoi în pauza care precede etapa a doua. În plus, este posibil ca gruparea gorjeană să mai realizeze un transfer.
    Dylan Frye a fost cel mai bun om al gorjenilor, cu 19 puncte marcate, fiind urmat de Andriy Agafonov, cu 11p şi de Octavian Ilie, cu 8p marcate.