15.5 C
sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăNews AlertCSM Târgu Jiu învinsă de liderul din Liga Florilor în Cupa României....

CSM Târgu Jiu învinsă de liderul din Liga Florilor în Cupa României. Atmosfera a fost senzațională

Echipa de handbal CSM Târgu Jiu  a fost învinsă, în optimile de finală ale Cupei României Fan Courier, de către Rapid București, liderul din Liga Florilor, cu scorul 38-22, la pauză 19-10.

Meciul a avut loc în Sala Sporturilor din Târgu Jiu, care a fost plină de suporterii gorjeni, atmosfera fiind fantastică.

Marea absentă a acestei partide a fost Sabine Klimek, accidentată după meciul de la Râmnicu Vâlcea.

Echipa noastră a reușit să pună mari probleme liderului care primit din partea arbitrelor mai multe decizii favorabile, după faze controversate. Mai mult, CSM Târgu Jiu a avut în prima repriză două eliminări de 2 minute, iar Rapid nu a fost taxată pentru faulturi dure, deși acestea au existat.

Revenite de la vestiare cu mai mult curaj, elevele lui Andrieș s-au aruncat în ofensivă, astfel că primele 5 minute din repriza secundă au aparținut handbalistelor de la CSM Târgu Jiu. După două acțiuni rămase fără rezultat au venit și golurile. Pal Ceandani a deschis seria, fiind urmată de Florența Ilie și Ira Zinatullina, cu două goluri, timp în care apărarea gorjencelor a funcționat foarte bine, iar liderul din prima ligă nu reușit decât un singur gol, iar tabela indica 14-21. Rapid și-a revenit după asaltul gazdelor și a ajuns la +10 pe tabelă, scor 14-24. Spectacolul handbalistic a fost întregit de faza din minutul 41. După o eliminare în tabăra rapidistă, antrenorul oaspeților scoate portarul, pentru a suplini atacul, dar apărarea CSM-ului funcționează. Mingea trimisă de Gabriela Perianu se lovește de zidul ridicat de apărarea gorjeană. Portarul echipei noastre, Cristina Popovici, recuperează mingea și o trimite direct în poarta adversă, ridicând publicul spectator în picioare.

La final, publicul prezent în număr mare în Sala Sporturilor au aplaudat jocul celor două echipe, iar handbalistele de la CSM Târgu Jiu au fost aplaudate de galerie și spectatorii prezenți în Sala Sporturilor, care, în ciuda rezultatului, au ținut să le mulțumească pentru determinare.

„A fost un test util“

Antrenorul gorjean Liviu Andrieș, „Mă așteptam la o altă prestație din partea fetelor. S-a văzut pe teren că Rapid este pe primul loc în Liga Florilor. Încă suntem mici, dar creștem. Din punct de vedere al tragerii la sorți, nu am avut noroc, dar a fost un test util atât pentru noi, ca antrenori și conducere, cât și pentru fete. Am început destul de prost jocul. Am avut și puțin ghinion, pentru că multe aruncări nu au intrat în poartă. În atac am stat destul de slab. Mai avem de lucru. Ne lipsesc anumite jucătoare. S-a văzut lipsa Sabinei Klimek. Cel mai mare plus a fost publicul spectator, care a arătat ce înseamnă un public de Limba Florilor. Iubitorii de handbal erau dornici de asemenea jocuri“.

Florența Ilie a reușit să înscrie trei goluri. Extrema CSM-ului crede că meciul cu Rapid București a fost un test util pentru formația gorjeană: „Am avut u început ezitant. Emoțiile și-au spus cuvânt, pentru că până acum nu am mai jucat cu formații puternice din prima ligă. Pe parcurs am început să mai jucăm. Atacul nu a funcționat din cauza emoțiilor. Sunt fericită că am ieșit sănătoasă de pe teren și că am avut faze bune și că o să rămânem cu ceva pozitiv. Meciul a fost un test pozitiv pentru vedea unde suntem în acest moment. Am întâlnit jucătoare cu experiență, care au știut să trateze fazele mai dificile“.

„Cred că Târgu Jiu va face o figură frumoasă“

Ibericul Carlos Viver, antrenorul echipei Rapid București, a avut cuvinte de laudă la adresa echipei din Târgu Jiu: „Am avut emoții în legătură cu acest meci, pentru că era unul eliminatoriu. Era foarte important ca echipa să facă un meci bun de la început și până la sfârșit. Sunt fericit că am reușit să rulez tot lotul. Sala este foarte frumoasă și cred că Târgu Jiu va face o figură frumoasă“.

Antrenorul oaspeților a remarcat și evoluția foarte bună a interului de la CSM Târgu Jiu, Ira Zinatullina, care a fost cea mai bună jucătoare a grupării gorjene. Zinatullina a marcat 8 goluri în poarta Rapidului.