22.4 C
vineri, martie 29, 2024
    AcasăNews AlertEchipa de handbal CSM Târgu Jiu a pierdut, la un gol, primul...

Echipa de handbal CSM Târgu Jiu a pierdut, la un gol, primul meci de verificare

CSM Târgu Jiu a început, luni, 25 iulie, seria partidelor de verificare în vedere pregătirii sezonului 2022-2023 din Liga Florilor. Echipa pregătită de Liviu Andrieș s-a confruntat în Sala Sporturilor din Târgu Jiu cu SCM U Craiova, echipă care a jucat și în cupele europene. Echipa din Bănie a avut câștig de cauză și s-a impus la limită, scor 34-33, după ce, la pauză, gorjencele au condus cu 20-14.

Prima parte a confruntării a fost dominată de echipa din Târgu Jiu, care a intrat la cabine cu un avans de 6 goluri, scor 20-14. În repriza secundă, jocul s-a echilibrat și Craiova a recuperat diferența de pe tabelă, pentru a se impune pe final de meci. Gorjencele au pierdut la limită această primă partidă de verificare, scor 33-34, dar au lăsat o impresie foarte bună.
    Liviu Andrieș a utilizat tot lotul avut la dispoziție. De la acest prim test de verificare au lipsit Sabine Klimek, care se află în recuperare după o accidentare şi Vanessa Predescu, jucătoare care se află la lotul naţional de junioare al României, cu care va participa la Campionatul Mondial din Macedonia de Nord(30 iulie-10 august).

„În prima repriză am prestat un joc consistent“

Liviu Andrieș s-a declarat mulțumit de evoluția echipei sale în această partidă de verificare, având în vedere că echipa a intrat de doar o săptămână în sală: „În prima repriză am prestat un joc consistent. Pot să spun că sunt mulțumit, deși în repriza a doua am luat piciorul de pe accelerație și s-a văzut acest lucru. Având în vedere că fetele au intrat în sală doar de o săptămână, pot spune că sunt mulțumit de ceea ce fetele au arătat în acest prim joc cu o echipă care este de mult timp în Liga Florilor și are tradiție. Tot timpul ne-am dorit mai multe jucătoare, dar acesta va fi lotul cu care vom juca. Obiectivul este menținerea în Liga Florilor“.

Ana Cătălina Ciolan, jucătoare nou venită la CSM Târgu Jiu, a declarat, imediat după meci, că partida cu Craiova a fost un test foarte bun: „A fost un meci bun, în care am făcut risipă de energie. S-a pus accent pe pregătirea fizică, pe alergare, drept dovadă s-au înscris și foarte multe goluri, ceea ce înseamnă că pe apărare mai avem de lucrat. Noi ne dorim să avem o apărare puternică și să fim tari 1 la 1, să dăm goluri cât mai ușoare pe contraatac și pe faza a doua și să fim un grup unit.
    Vineri, 29 iulie, echipa lui Andrieş va întoarce vizita formației din Bănie. Meciul este programat pentru ora 17.30.
    CSM Târgu Jiu va debuta în Liga Florilor, pe teren propriu, cu Dacia Mioveni.